1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pandemi hastanelerine malzeme dağıtıldı
Pandemi hastanelerine malzeme dağıtıldı

Pandemi hastanelerine malzeme dağıtıldı

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, pandemi hastanelerine özel ve kamu ayırtetmeksizin gerekli malzemelerini temin edip dağıtımını yaptı. Hastaneler Sağlık Müdürü Öztop'a teşekkür etti.

A+A-

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele için özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan etme kararı tüm kesimler tarafından doğru bulundu. Özel hastanelerin bu yükü kaldırıp kaldıramayacağı konusunda bir endişe olmaması istenirken İzmir'de pandemi hastanelerin ihtiyaçları da kamu ya da özel ayırt edilmeksizin karşılanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgını nedeniyle sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personeli üzerindeki yükün azaltılması amacıyla bazı yeni tedbirler aldı ve geçtiğimiz günlerdeki genelgesiyle özel ve vakıf hastanelerini de pandemi hastanesi ilan etti. 

Buna göre, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, iç hastalıklar uzmanı hekimlerden en az 2’si olan hastaneler pandemi hastanesi kabul edilecek. Pandemi hastanesi olarak belirlenen kuruluşlarda 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunma şartı aranacak. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek. Hastanelerde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenecek ve üniteler bu vakalar için rezerve edilecek.
Koronavirüs nedeniyle özel hastaneye başvuran hastanın yoğun bakım ve acil için ücret ödememesi öngörülüyor ancak diğer servislerde tedavi altına alınırsa yine ücret ödeyecek. Salgının izleyeceği gidişata göre bununla ilgili ek kararlar alınabileceği belirtiliyor.
Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) de yaptığı açıklamayla, Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine destek olacaklarını belirtirken, "tıbbi malzeme tedariği ve yaşanması muhtemel maddi-manevi sıkıntılarda” yanlarında olunmasını talep etmişti.

İşte bu destek İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlandı, özel ve kamu ayrımı gözetilmeksizin tüm pandemi hastanelerinin malzemeleri karşılanmaya başlandı. 
Müdürlük ilk aşamada bu hastanelere maske temin ederek dağıtım yaptı. Özel hastane temsilcileri ve çalışanları, bu uygulamadan son derece memnun olduklarını dile getirdi. Sağlıkçılar, İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop'a hızlı ve duyarlı tutumu için teşekkür ettiler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.