‘Paris’ şarkısı davasını Şarkıcı Mengi kaybetti!

‘Paris’ şarkısı davasını Şarkıcı Mengi kaybetti!

Tan Taşçı ile şarkının aranjesini yapan Burak Keskin ve Baran Akıl’a karşı tazminat davası açan Şarkıcı Nazlı Mengi’nin, tazminat talebini mahkeme reddetti.

MEDYA EGE (ÖZEL HABER) ALİ EYCE- Şarkıcı Nazlı Mengi, 'Paris' adlı şarkıyı seslendirip, kliplerini çektikten sonra kendisine kabul edilmeyecek bir sözleşme imzalatmaya çalıştıkları iddiasıyla yakın dostu Tan Taşçı ile “Paris” şarkısının aranjesini yapan Burak Keskin ve Baran Akıl’a 50 bin liralık tazminat davası açtı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne avukatı aracılığıyla dava açan Nazlı Mengü’nün iddialarına Tan Taşçı söz ve bestesi kendisine ait “Paris” adlı eserin seslendirmesi ve piyasaya sunulması için Nazlı Mengi’yle görüştü. Nazlı Mengi de bu teklifi kabul etti. Tan Taşçı’nın isteği üzerine eserin aranjmanı Baran Akıl ve Burak Keskin (Catwork Remix Engineers) tarafından yapıldı ve şarkıyı Nazlı Mengi seslendirdi. “Paris” adlı şarkıya klip çekildi.

nazli2.jpg

Mengi klip, fotoğraf, kıyafet, stüdyo kayıt işlemleri ve diğer harcamalar için yaklaşık 45 bin lira masraf yaptı. Ancak iddiaya göre şarkının aranjesini yapan Baran Akıl ve Burak Keskin, klip çekiminden sonra Nazlı Mengi’ye kabul edilemeyecek bir sözleşmeyi imzalatmak istediler. Sözleşmeye göre Nazlı Mengi, hiçbir yerde bu şarkıyı Catwork Remix Engineers olmadan sahne alamayacak, dizi, Film, reklam müziği vs. gibi olaylarda Catwork’ün adı bahsedilmeden bu şarkıyı kullanamayacak, basın ve sosyal medyada Catwork’ün adından mutlaka bahsedecekti. Nazlı Mengi de tek taraflı ve ağır şartlar içeren bu sözleşmeyi imzalamadı. Nazlı Mengi, yakın dostu Tan Taşçı’yı arayarak eserin başka bir aranjör tarafından aranje edilerek piyasaya sürülmesine onay vermesini istedi. Ancak Tan Taşçı, eseri Catwork’ün aranje etmesi halinde piyasaya sürüleceğini belirtti. Haksızlığa uğradığını iddia eden Nazlı Mengi, 50 bin lira tazminat istedi.

Davalı Tan Taşçı, Nazlı Mengi’nin anlaşmazlığa düştüğü kişilerin Baran Akıl ve Burak Keskin olduğunu öne sürerek olayın kendisiyle ilgisi olmadığını belirterek davanın reddini istedi. Tan Taşçı’nın avukatı, “Davanın müvekkilim Tan Taşçı’ya ilgisi yoktur. Davacı ile diğer davalılar arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca müvekkilimin bu eseri tek başına albümünde kullanması için Nazlı Mengi’ye verdiği bir muvafakati yoktur. Açılan bu davayla davacının kendini öne çıkarmak ve proje arkadaşlarını yok sayan ruh halinin yansıması olarak görüyoruz” dedi.

maxresdefault.jpg

Şarkının aranjesini yapan Baran Akıl ve Burak Keskin’in avukat Fatih Sadıkay, davaya verdikleri cevap dilekçesinde, gerek işin projelendirilmesi aşamasında, gerekse sonraki aşamalarda davacı birlikte çalışılacağını ve eserin birlikte icra edileceğini kabul ve taahhüt etmesine rağmen, sonradan birlikte çalışma koşullarını kendisi lehine olacak şekilde değiştirdiğini bu nedenle davanın tümden derdini istedi.

Dava dosyası mahkeme hakimi tarafından bilirkişiye sevk edildi. Üç kişilik bilirkişi hazırladığı raporda, eser sahibi olarak Burak Akıl ve Burak Keskin’in, sahip oldukları eser üzerinde haklarını sıraladıktan sonra Şarkıcı Nazlı Mengi’nin tazminat talebinin yerinde olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Bilirkişi raporuna itiraz üzerine ikince kez farklı bilirkişilerce incelenen ve yine Şarkıcı Nazlı Mengi’nin davasında haksız olduğu yönünde görüş bildirilmesinden sonra mahkeme hakimi, Şarkıcı Mengi’nin ‘Paris’ şarkısı nedeniyle açtığı tazminat davasının reddini karar verdi.


.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.