Patlama Faili Olabilecek 2 Kişi Üzerinde Duruluyor

Patlama Faili Olabilecek 2 Kişi Üzerinde Duruluyor

İstiklal'de patlayan bombanın ardından, terör saldırısının kimin tarafından yapıldığı tartışılırken, ilk PKK'ya bağlı TAK olduğu düşünülmüş, yaralı ve ölenlerin çoğunun yabancı olmasından dolayı IŞİD olabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu. Polis patlama

İstiklal'de patlayan bombanın ardından, terör saldırısının kimin tarafından yapıldığı tartışılırken, ilk PKK'ya bağlı TAK olduğu düşünülmüş, yaralı ve ölenlerin çoğunun yabancı olmasından dolayı IŞİD olabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu. Polis patlama hakkında 2 kişinin üzerinde duruyor

İstanbul İstiklal Caddesi Balo Sokak'ta patlayan bombanın aranan IŞİD üyesi Savaş Yıldız ve Mehmet Öztürk'ten biri olduğu iddia edildi. İddialara göre Öztürk'ün ailesi, patlamayla birlikte kafası kopan teröristin kesik başının oğulları olduğunu etti. Yıldız daha önce defalarca kez gazetelere manşet olmuş, aranmasına rağmen yeşil kart ile tedavi olduğu ve ilaç aldığı haberleştirilmişti.

medyaege-patlama-savas-yildiz

Mersin ve Adana'da HDP binalarına bombalı saldırıyı düzenleyen kişi olduğu iddiasıyla da gündeme gelen Yıldız, HDP Seyhan ilçe binası ve Mersin'deki il binasına düzenlenen saldırının faili olarak aranıyordu. Yıldız'ın Seyhan ilçe binasına düzenlediği, çiçeğin içine yerleştirilmiş bombanın patlamasıyla yaralanan ESP eski Adana İl Başkanı Sabahattin Pişkinbaş daha sonra Suruç'ta patlayan bombayla yaralanmıştı. Olayın ardından bombalı eylemleri gerçekleştiren Yıldız'ın Suriye'ye geçtiği ihtimali üzerinde durulmuştu. Bu iddialar üzerine aslen Diyarbakırlı olup Adana'ya yerleşmiş olan Yıldız ailesinden DNA örnekleri alındı.

Aile fotoğraftan teşhis etti

Polis eylemi gerçekleştiren kişinin Savaş Yıldız olmayabileceği ihtimali üzerine, 'terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aranan 24 yaşındaki Mehmet Öztürk'ün de üzerinde durdu. İstanbul'da düzenlenen bombalı intihar eyleminin ardından patlama'yı gerçekleştirdiği iddia edilen kişilerden biri olan Mehmet Öztürk'ün ailesi, polisin gösterdiği patlamada kopuk baş fotoğrafındaki kişinin oğulları olduğunu söyledi. Ailenin iddiası üzerine polis, aile üyelerinden, DNA testi için, örnek aldı. Mehmet Öztürk'ün babası, oğullarının Suriye'de olduğunu sandıklarını ancak Öztürk'ten gelen bir telefonun ardından İstanbul'da olduğunu öğrendiklerini belirtti.

Öztürk ailesinin daha önce Mehmet Öztürk hakkında kayıp başvurusu yaptığını ve Öztürk'ün şu ana kadar karıştığı bir eylemin kayıtlara geçmediği belirtildi. Mehmet Öztürk'ün eylemi gerçekleştirip, gerçekleştirmediği DNA testlerinden sonra ortaya çıkacak. Polisin patlama hakkındaki araştırmaları sürüyor.

 

Savaş Yıldız'ın garip siyasi geçmişi

Türkiye'de HDP'ye gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Suriye geçip canlı bomba eğitimi aldığı öne sürülen Yıldız, eğitimin ardından tekrar Türkiye'ye girdiği ve 'Hamza Tombak' kimliğiyle dolaştığı belirtilmişti. IŞİD militanının, daha önce DHKP-C'nin eylemlerine katıldığı için 2007 yılında 2 defa, Ankara ve İstanbul'da gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.