Rahvan Atçılar Seyrek Arena'da Bir Araya Geldi

Rahvan Atçılar Seyrek Arena'da Bir Araya Geldi

Türkiye’nin en büyük rahvan at yarışı organizasyonlarından birine imza atan Menemen Belediyesi’nin bu yıl 5.’sini düzenlediği Geleneksel Rahvan At Yarışları, Seyrek Arena’da yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından 200 kadar at ve jokeyin katıldığı yarışları, yaklaşık 5 bin kişi sıcak havaya rağmen gün boyu büyük bir ilgiyle izledi.

Menemen Belediyesi 5. Rahvan At Yarışları, genç yaşlı binlerce vatandaşı Seyrek Arena’da buluşturdu. Günün erken saatlerinde Seyrek Arena’ya akın etmeye başlayan rahvan at yarışı tutkunlarının kimi tribünden, kimi ise arena etrafında mangal keyfi yaparak yarışları izledi. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşen Rahvan At Yarışları’nı izleyenler arasında; CHP İzmir İl Yöneticileri Hande Deniz Şentürk ve Ömer Berk Gönençer, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütleri Başkan ve Yöneticileri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Yöneticileri ile Muhtarlar da yer aldı.

Yarışlar öncesinde Turgutlu Has Mehteran Takımı’nın gösterileri izleyicileri coşturdu. Mehteran Takımının seslendirdiği marşlara, ellerindeki Türk Bayrakları’nı sallayarak eşlik eden vatandaşlar, keyifli bir gün yaşadı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, dualar eşliğinde yarışlara başlandı.

Başkan Şahin; “Minnet borçluyuz…”

Seyrek Arena’daki konuşması öncesinde 900 metrelik kum pistte at süren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; alkışlar eşliğinde, elinde Türk Bayrağı ile halkı selamladı. Seyrek Arena’da 5. kez Rahvan At Yarışları düzenlenebiliyorsa, başta bunu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarına borçlu olduğumuzu hatırlatan Başkan Şahin; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, biz bugün burada Rahvan At Yarışlarını yapamayan, bağımsızlığı elinden alınmış bir toplum olurduk. Herkes şunu iyi bilsin ki; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarına hepimizin minnet duyması lazım. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün torunlarıyız, çünkü biz Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız. Geçmişimizi unutmayacağız, bugünü unutmayacağız, geleceğimizi de bu geçmişimizin üzerine kurmamız gerekli olduğunu her fırsatta söylemeye çalışıyorum” dedi.

Rahvan 55

“Amaçları yarışta birinci gelmek değil…”

Belediyelerin yol, kanal, park, otopark gibi hizmetlerin yanı sıra sosyal belediyeciliğe de önem vermesi durumunda gerçek anlamda başarılı olabileceğini ifade eden Başkan Tahir Şahin; Türkiye’nin dört bir yanından Seyrek Arena’ya gelen rahvan atçılar arasında sanayici, doktor yada avukatlar da olduğuna dikkat çekerek; “Burada Rahvan At Yarışımıza gelen dostlarımızdan sanayici de, doktor da, avukat dostlarımız da var. Hepsinin sosyalleşmek adına, hobi olarak yaptıkları, ata sporumuza destek olmak için her birin bir yarış atı var. Sadece yarışta birinci gelmek için bunu yapmıyorlar. Bu ülkeyi sevdikleri için, bu vatanı, bayrağı, bu milleti ve devleti sevdikleri için yapıyorlar. Biz de belediyeler olarak yol ve park yapımının yanında sosyal işlere destek verirsek, o zaman biz de devletimizi, vatanımızı ve milletimizi sevdiğimizi tüm topluma göstermiş oluruz” diye konuştu.

Başkan Şahin; “Birlik be beraberlik için sosyal projelere imza atmak zorundayız”

Ülkemizde her gün şehit haberleri geldiğine dikkat çeken Başkan Tahir Şahin, terörün panzehirinin birlik ve beraberlik olduğunu söyleyerek; “Doğuda ve güneydoğuda terör almış başını gidiyor. Her gün 3, 5 yada 7 şehit. Nereye kadar gidecek, bunu nasıl durduracağız diye baktığımızda; terörün tek durdurma şekli, terörün tek ilacı birlik ve beraberliktir. Şayet bu birlik ve beraberliği sağladığımız takdirde; doğuda, güneydoğuda veya İstanbul yada Ankara’da patlayan bombaları ancak öyle durdurabiliriz. Eğer birlik ve beraberliğimiz varsa, bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü bütün dünyaya haykırabiliriz. Eğer birlik ve beraberlik, eğer kardeşlik varsa; bu vatan her zaman tek vatan olacaktır, bu devlet her zaman tek devlet olacaktır, bu millet her zaman tek millet olacaktır ki onun adı da Türk Milleti’nden başka bir millet olmayacaktır. Eğer birlik ve beraberlik varsa, kardeşlik varsa; o gönderde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızın yanına hiçbir zaman yeşil, kırmızı, sarı bir bez parçasını hiç kimse asamayacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Bu birlik ve beraberliğimizi yaşamak ve yaşatmak istiyorsak, her zaman böylesi sosyal projelere imza atmak zorundayız” dedi.

Başkan Tahir Şahin’in; “Atlarımıza Allah kaza, bela vermesin. Atınızın ayakları düz bassın, kazasız belasız bir rahvan at yarışı diliyorum. Katkısı olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yarışlarımız hayırlı olsun” sözlerinin ardından Menemen Belediyesi 5. Geleneksel Rahvan At Yarışları başladı.

Rahvan 3

Rahvan Atlar Kıyasıya Yarıştı

Türkiye’nin 7 bölgesinden 200 kadar at ve jokeyin yarışına sahne olan 900 metrelik kum piste sahip Seyrek Arena’da; Baş, Baş Altı, Büyük Orta, Küçük Orta, Deste, 4’lü Tay, 3’lü Tay, Tozkoparan, Köylü Dörtnal, İthal A ve İthal B olmak üzere 11 kategori üzerinden yarışlar yapıldı. Yaklaşık 6 saat süren yarışlarda dereceye girmek için kıyasıya mücadele veren yarışmacılara, daha sonra kupa ve toplam 70 bin TL’yi bulan para ödülleri takdim edildi. Ayrıca en centilmen jokey ve en centilmen at sahibi de yarışlar sonunda ödüllendirildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.