1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Recep Tayyip Erdoğan'dan Rest: Bu Yasa Çıkmaz
Recep Tayyip Erdoğan'dan Rest: Bu Yasa Çıkmaz

Recep Tayyip Erdoğan'dan Rest: Bu Yasa Çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Avrupa Birliği ile yürütülen vizesiz seyahat hakkı konusunda rest çekti.

A+A-

AB ile vize serbestisine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan rest geldi. Erdoğan, "30 Haziran itibarıyla vize noktasında adım atılacaktı. Arkadaşlarımız görüşmeleri yapacak. Bu görüşmelerde netice alındı alındı, alınmadığı taktirde bu Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu'nda geri kabul anlaşmasına ilişkin yasa çıkmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM Dünya İnsani Zirvesinde BM Genel Sekreteri Ban ki Mun’la ortak basın toplantısı düzenledi, rest çekti.

Erdoğan AB’nin Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye vermeyi taahhüt ettiği 3 milyar Euro ile ilgili soruya cevap verdi.

Erdoğan rest çekti:

Temmuz ayına kadar 1 milyar Euro’nun verileceğine dair arkadaşlarımdan dün bana bir bilgi geldi.

Bu para Türkiye’ye bir lütuf değil. Türkiye zaten yardımları yapıyor. Ama biz dürüstlük bekliyoruz.Bu bir yere kadar tahammül edilir. Bir yere kadar çekilir. Ondan sonra Türkiye kararını verir. Ondan sonra da siz düşünün denir.

Vize konusunda. Latin Amerika ülkelerine Türkiye’den istenen şartlar isteniyor mu? Hayır.

Türkiye’den müzakereci bir ülke ve gümrük birliğine üye bir ülke olması hasebiyle siz neden bunları istiyorsunuz.

1 Haziran itibarıyla geri kabul anlaşmasına yönelik bir adım 30 Haziran itibarıyla da vize konusunda bir adım atılacaktı.

Arkadaşlarımız görüşmeleri yapacaklar. AB bakanımız, Dışişleri bakanlarımız… Ve bu görüşmelerde netice alındı alındı. Alınamadığı takdirde bu, Türkiye parlamentosunda geri kabul anlaşmasına yönelik yasa çıkmaz.

YENİ HÜKÜMET YORUMU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün açıklanan kabineyle ilgili soruya ise şu cevabı verdi:

Kabinede 9 arkadaşımızın değişimi söz konusu oldu. Tabi bugüne kadar bu hizmeti vermiş olan arkadaşlarımıza şahsım, milletim adına çok çok teşekkür ediyorum.

Kurucusu olduğum bir partide bu arkadaşlarımla beraber yürüdük. Şu anda bazı arkadaşlarımız çok çok farklı görevlerde istihdam ediliyor, istihdam edilecek. Partinin çeşitli kademelerinde yer alır, parlamentoda da yer alır. Yeter ki olaya sıradan bir parti mensubu, bir hükümet yetkilisi değil, bir dava adamı olarak baksın.

Böyle baktığı zaman bu ülkeye hizmette kendilerine bir görev düşecektir. Buradaki anlayış da adama iş değil işe adam mantığıyla yaklaşmaktır.

Sayın Başbakan bu yaklaşım tarzıyla bir liste önümüze getirdiler. Daha sonra kendileriyle bir istişarem oldu. Bu istişareden sonra onayımı verdim. Ve kendileri de süratle kabineyi açıkladılar. Grup konuşmalarını yaptılar ardından MYK'yı açıkladılar.

Nitekim Bakan olamayan bazı arkadaşların MYK'da görev alındıklarını gördüm. Daha farklı alanlarda da istihdam edilmeleri söz konusu olacaktır.

Ülkemiz bu yeni kabineyle yürüyüşe devam diyerek, süratle, çok daha farklı bir heyecanla yürüyeceğine inanıyorum.

Yarın ilk Bakanlar Kurulu toplantısını da Beştepe'de gerçekleştireceğiz. Orada da hükümet programını birlikte değerlendirme imkanımız olacak. İç, dış, terörle mücadelede neler yapacağız bunları değerlendirme imkanımız olacak. Ekonomide nasıl adımlar atacağız, bunları değerlendirme imkanımız olacak.

Ülkemiz için milletimiz için hayırlı olsun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.