1. YAZARLAR

  2. Elif Topaloğlu

  3. Refleksterapi’nin Bel Fıtığı Tedavisindeki Yeri
Elif Topaloğlu

Elif Topaloğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Refleksterapi’nin Bel Fıtığı Tedavisindeki Yeri

A+A-

Günümüzde yaşam kalitemizi en çok düşüren hastalıklardan biri olan bel fıtığı özellikle orta yaş ve ileri yaştaki bireyleri etkiliyor.

Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapıyı omurilikten çıkan sinirlerin sıkıştırması sonucu çekirdek ve bağ dokusunun elastik kısmı yırtılarak, omurilik kanalı ve sinir köklerine baskı yapacak şekilde yırtılmasına bağlı oluşan bel fıtığı'ma yaşa bağlı olarak gelişen dejenerasyon, ters hareketler, düşme ya da ağır şeyler kaldırma sebep oluyor.

Bel fıtığı, belde ve bacakta dayanılmaz ağrılar, hareketlerde kısıtlılık, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru yamulmaya başlamış, çarpık hale gelmiş olması gibi yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyen sonuçlar doğuruyor. Bel fıtıkları genellikle erişkin yaşlarda görülen bel ve bacak ağrılarının da başta gelen nedenlerinden. Erkeklerde kadınlara göre 1.7 kat daha fazla rastlanıyor.

Refleksterapi ile bel fıtığı tedavisi mümkün. Orta ve hafif düzeydeki fıtıklarda düzeltici etkisi temelde gerilen ve sıkışan sinirlerin yumuşatılıp, basının ortadan kaldırılması ve sıvı dengesinin tekrar kurulmasına dönük bir amaç hedefliyoruz. Bel fıtığının oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden birisi olan sinir ve stres hali refleksterapi sonrasında ortadan kaldırarak vücut üzerinde bir gevşeme hali oluşturuyoruz. Bu amaçla ayaklarımız üzerinde sadece omur bölgeleri değil stres oluşumuna neden olan ve vücuttaki genel gerginlikle ilişkisi olan organların da ayak tabanındaki sinir izdüşümleri uyarılarak vücutta genel bir gevşeme oluşturmayı hedefliyoruz. Bel fıtığından kaynaklanan sağ kalçadan ayağa doğru vuran siyatik ağrısı da refleksterapi ile ortadan kaldırılması mümkün oluyor. Birçok vaka ameliyatsız çözülebilecek durumda oluyor, amaliyatın riskleri ve hastalığın yenileme olasılığı düşünüldüğünde doğal bir tedavi yöntemi olan Refleksterapi büyük rağbet görüyor. Hastalarımızın sonuçlarını inceleyerek medikal tedavi, fizik tedavi yanı sıra tamamlayıcı olarak Refleksterapi uyguluyoruz. Tedavi sonrası ara ara koruyucu olarak Refleksterapi'ye devam eden hastalarda hastalığın kendiliğinden tekrarlama riski de ortadan kalkıyor. Hepinize ağrısız sağlıklı günler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.