Reklam sektörünün geleceğini onlar belirliyor

Reklam sektörünün geleceğini onlar belirliyor

Hızlı gelişim gösteren, eğitimde kendinden emin duruşları ve kendi disiplinleriyle benzerlerinden ayrılan Y kuşağı, yeni nesil reklamcılık sektöründe problem çözmede grup adaptasyonları ve hareket kabiliyetleri muhteşem.

21. yüzyılın dahi çocukları, Z kuşağı; üstün becerileri ve teknolojik gelişmelere jet hızıyla adapte olmalarıyla tüm sektörlere pozitif değer katıyor. Birbiriyle sinerji içerisinde olan Y ve Z kuşakları, günümüz reklamcılık anlayışıyla sektörün geleceğini belirliyor. 


Günümüzde teknoloji ve yeni jenerasyonun yetkinlikleri sayesinde reklamcılık sektörü önemli değişiklikler yaşadı. Her zaman kreatif olmayı gerektiren bu sektör için teknolojiyi de iyi bilmek şart. Dolayısıyla problem çözmede grup adaptasyonları ve hareket kabiliyetleriyle harika işler çıkaran Y kuşağını el, göz, kulak ve motor beceri senkronizasyonu konusunda usta olan Z kuşağının desteklemesiyle 21. YY reklam sektöründe harika işler çıkmaya başladı. 


Sektörün doğrularına hakim Y kuşağını, teknolojik bilgisiyle destekleyen Z kuşağı ile günümüz reklamcılık anlayışında da çok şeyin değiştiğini belirten Union İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Erkmen, her zaman kreatif olmayı gerektiren bu sektör için şunları aktarıyor; “Dijital medyanın ortaya çıkması ve kullanımının artmasıyla reklamcılığın bir dönüşüm yaşadığı kesin. İnsanların değişen ihtiyaçlarıyla gelişen yeni nesil pazarlama stratejileri ise bu değişimi etkileyen en önemli unsuların başında geliyor. Bunları göz önüne aldığımızda reklamcılık sektöründe X kuşağı diye tabir edilen deneyimli insanları, en son bilgi ve beceri ile kendini geliştiren Y ve Z kuşakları yoğun şekilde destekliyor ” dedi.
 

“Y ve Z kuşakları reklamlara damgasını vurdu”
 

Günümüz reklamlarında müşteriler ve markalar arasında duygusal bir bağ kurulmak istendiğini aktaran Erkmen, “Reklamın tarihsel geçmişine baktığımızda her biri bir kısa film niteliğinde olan reklamlarda ürün göz önünde tutulmaksızın markanın duruşuna ve karakterine dikkat çekiliyordu. Fakat Y ve Z kuşağının tüm sektörleri etkilemesiyle reklamcılık sektörü de değişti ve çekim dakikaları saniyelere düştü. Günümüzde bir marka, dijital dünyaya, dolayısıyla Y ve Z kuşaklarına reklam izlettirmek istiyorsa reklamın, 10 saniyeden daha uzun olmaması gerekiyor. Çünkü özellikle Y kuşağında olan, özgürlüğüne düşkün, marjinal, otoriteye meydan okuyan, teknoloji hayranı olan gençlerin bu özellikleri 21. YYde reklam sektörüne damga vurdu” diye açıkladı. 


Öte yandan markaların dikkat çekmek için diğer markalardan daha kreatif bir düşünceye sahip olması gerektiğinin altını çizen Union İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Erkmen, bu dönüşümde markaların ve reklamcıların cesaretli olması gerektiği ve bu cesaret sayesinde dikkat çeken işlere imza atmaları gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.