1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Sadaka değil, destek bekliyoruz”
“Sadaka değil, destek bekliyoruz”

“Sadaka değil, destek bekliyoruz”

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği öncülüğündeki esnaf dernekleri yerel yönetimlere ve hükümete ‘Batıyoruz’ diye seslenirken kira, kredi ve vergi muafiyeti istediler. 

A+A-

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, “Açıklanan destek paketlerinden 8 milyon esnafın 400 bini bile yararlanamadı. Sadaka değil, çok küçük desteklerle ayakta kalabilecek kadar mali destek bekliyoruz” dedi.

Konak Varyant’ta İzmir Seyyar Satıcılar Derneği önderliğinde dernek binasında düzenlenen basın açıklamasına Eski Zaman Eşyaları Değerlendirme Derneği BaşkanıAli Yegen,  Eski Eşya Antikalar Değerlendirme Derneği Başkanı Lütfi Üstemur ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde esnaf derneklerinin yaşadığı sorunları dile getirdiğini vurgulayan Başkan Laçin, “Kars’tan Edirne’ye, Mersin’den Giresun’a kadar tüm esnafımızın sorunları ortak. Çözümün ise halkımızla, devletimizle, yerel yönetimlerimizle birlikte mümkün olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“YÜZDE 5’İ BİLE YARARLANAMADI”

Açıklanan milyarlarca liralık kredi ve destek paketleri ile vergi muafiyetlerinde sınırlı esnafın yararlanabildiğini açıklayan Laçin, “Bir kısmı kayıtsız olmak üzere ülkemizde sayıları 8 milyona yakın sabit ve seyyar esnafın yüzde 5’ine tekamül eden 400 bin esnaf bile yararlanamadı. Devletimizden vergisel desteklerle, muafiyetlerle, mali desteklerle büyük oranda gelir kaybına uğrayan esnafımıza gelir garantisi fonlarıyla desteklenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

5 MADDELİK TALEP

İzmir’de 200 bin civarında seyyar satıcının bulunduğu sözlerine ekleyen Başkan Evren Laçin şunları söyledi: “Pazarcı esnafı, ikinci el eşya satıcıları, midyeciler, simitçiler, ev işlerine giden güvencesiz temizlik işçileri, ayakkabı boyacıları gibi 200 bine yakın güvencesiz sokak çalışanı güvenceli hale getirilmeli. Zabıtadan kaçmak yerine, tıpkı simitçilere yapıldığı gibi seyyara da tek tip araçlar verilmeli. Pandemi sürecinde tüm vergiler iptal edilip kira ve kredi desteğinin yanı sıra vergi muafiyeti  sağlanmalı.

“AYAKTA KALACAK KADAR DESTEKLEYİN”

“Seyyar esnafların enflasyona göğüs gererek çalıştığını aktaran Evren Laçin şunları söyledi: “Bizler karda, yağmurda sokaklarda devasa servetler yaratmak için değil, evlatlarımıza bir lokma ekmek parası götürmek için günlük çalışıyoruz. Azığı katık yapıyor; pazarlarda köşe başlarında, kaldırımlarda, metro girişlerinde vatandaşımızın temel ihtiyaçlarını bizlerden karşılıyor. Biz seyyar esnaflar olarak sadaka istemiyor, yerine getirdiğimiz bu kamusal görevimizin takdir edilmesini; ayakta kalabilmek için ihtiyaçlarımıza giderecek kadar mali desteklerin devletimizden bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.