Sağlık Elimizde!

Sağlık Elimizde!

Elif Topaloğlu yazdı...

Merhaba Sevgili Medya Ege okurları;

Bugüne kadar hep ayak uygulaması üzerine konuştuk bugün de el refleksterapisini anlatmak istedim. Benim tecrübem ve araştırmalar ellerinizin etrafındaki çeşitli refleks noktalarına baskı uygulayan bir teknikle hastalıklara ilişkin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceği yönünde, ayakta uygulamadan daha az hastalık için çalışılabiliyor fakat bazı hastalıklarda daha hızlı etki almamızı sağlıyor. (Boyun Fıtığı, Stres gibi)

El refleksterapisinin faydalarını destekleyen sınırlı araştırma var. Bununla birlikte, bu çalışmalar el refleksterapisi ile ilişkili herhangi bir risk veya olumsuz sağlık durumu bildirmiyor. Ek olarak, deneyen ve rahatlama bulan insanlardan çok sayıda anekdot kanıtı var.

Kaygı İçin

Bir 2017 çalışma elle refleksterapi uygulanan hastaların koroner anjiyografi (kalp koşullarını teşhis etmek yardımcı olan bir minimal invaziv bir prosedür) sırasında daha az stres ve anksiyete krizi yaşadığını gösterdi. El refleksterapisi uygulanan kişiler prosedür sırasında daha az endişe yaşadılar.

Kaygıdan kurtulmak için Kalp 7 (HT7) noktasına baskı uygulanır. Dış elinizde bileğinizin kıvrımının hemen altında bulunur. Burada biraz göçük hissetmelisin. Bu bölgeye iki elinizle birer dakika masaj yapabilirsiniz.

canstockphoto42827452.jpg

Kabızlık İçin

Refleksterapi, kabızlığın hem fiziksel hem de duygusal nedenlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Küçük bir 2010 araştırması, katılımcıların yüzde 94'ünün altı haftalık el refleksterapisinin ardından daha az kabızlık semptomu olduğunu bildirdiğini buldu.

Birçoğunda ayrıca anksiyete ve depresyon semptomları azalmıştı, bu da el refleksterapisinin strese bağlı kabızlık için özellikle yararlı olabileceğini düşündürdü.

Kalın Bağırsak 4 (LI4) basınç noktanızı bularak deneyin. Baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında bulunur. Sağ elinizdeki bu etli dokumaya bir dakika boyunca baskı uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın. Sol elinizde tekrarlayın.

Birçok kişi bu baskı noktasının genel ağrı kesici için de iyi bir hedef olduğunu düşünmektedir.

Baş Ağrısı İçin

Refleksterapi, özellikle stres veya kaygıdan kaynaklanıyorsa, baş ağrılarının tedavisinde faydalı olabilir. 2015'ten bir inceleme, refleksterapinin baş ağrıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bildirdi. Altı ay boyunca tedavi gördükten sonra, katılımcıların yarısından fazlası semptomların azaldığını fark etti. Neredeyse yüzde 25'i baş ağrısını tamamen durdurdu ve yaklaşık yüzde 10'u baş ağrısı için ilaç almayı bıraktı.

Yukarıda açıklanan aynı LI4 basınç noktasını kullanmayı deneyin. Ağrıyan bölgelere odaklanarak etli bölgeye masaj yapın ve sıkın.

Pericardium 6 (P6) noktasını da deneyebilirsiniz. İki tendon arasındaki bilek kıvrımınızın birkaç santim altında bulacaksınız. Bu noktaya iki elinizle birer dakika nazikçe masaj yapın.

whatsapp-image-2022-02-21-at-14-58-01.jpeg

Güvenli mi?

El refleksterapisi, birkaç uyarı dışında genellikle güvenlidir.

Hamile kadınlar kaçınmalıdır çünkü belirli basınç noktaları kasılmalara dolayısıyla erken doğum ya da düşük gibi risklere neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda el refleksterapisini denemeden önce doktorunuzla da konuşmalısınız:

 • Ayakların Dolaşım Problemleri
 • Bacaklarınızdaki İltihaplanma veya Kan Pıhtıları
 • Gut
 • Tiroid Sorunları
 • Epilepsi
 • Düşük Trombosit Sayısı
 • İshal
 • Bakteriyel veya Mantar Cilt Enfeksiyonları
 • Açık Yaralar
 • El İltihabı
 • Ateş veya Herhangi Bir Bulaşıcı Hastalık

Ayrıca doktorunuz tarafından reçete edilen diğer tedavileri izlemeyi bırakmadığınızdan emin olun.

El refleksterapisi, ağrı ve stres semptomlarını azaltmak için yararlı bir araç olabilir. Ancak el masajı yaptırmak rahatlatıcı olacaktır. Stresi azaltmak ve sakin bir durumda olmak, bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bunu denemeden bilemezsiniz.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.