Sağlıkçılar Toplu Sözleşme haklarını almaya başlayacak

Sağlıkçılar Toplu Sözleşme haklarını almaya başlayacak

Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, 4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinin, Hizmet Kolu Toplu Sözleşmemizin imzalanmasıyla sona erdiğini dile getirdi.

Özdemir, imzalanan mutabakat metinleri, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra resmiyet kazanacak, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı.

İmzalanan toplu sözleşmeye göre; bütün kamu görevlileri 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3,5; 2019 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı içinse yüzde 5 oranında zam alacağını anlatan Özdemir, “ Buna göre 2018 yılı kümülatif zam oranı yüzde 7,20;  2019 yılı kümülatif zam oranı da yüzde 9,20 oldu. 6 aylık enflasyon oranı, 6 aylık yüzdelik zam oranından fazla çıkarsa, enflasyon farkı ödenecek. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yönelik imzaladığımız hizmet kolu toplu sözleşmesinde öne çıkan kazanımlarımız işe şu şekildedir” dedi. 
“İcap nöbet ücretlerinin tüm sağlık çalışanlarına ödenmesi için düzenleme yapılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda yaşlı, ağır engelli ve çocuklara hizmet veren yatılı kuruluşlarda görev yapanlara sosyal hizmet tazminatı olarak ilave 10 puan ek ödeme (101 TL) verilmesini sağladık.

Yıpranma payı hakkındaki çalışmaların sonuçlandırılmasını karara bağladık.  Süt izninde döner sermayeden kesinti yapılmamasını sağladık.  Ayda 5 yılda 12 güne kadar olan yıllık izinlerde döner sermayeden kesinti yapılmamasını sağladık. 663 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin ayda 5 yılda 12 güne kadar olan yıllık izinlerinde ve süt izinlerinde ek ödemelerinden kesinti yapılmamasını sağladık.  Yükseköğretim kurumlarındaki adaletsiz döner sermaye katsayıları ile ilgili çalışma yapılmasını ve neticelendirilmesini karara bağladık. 112 çalışanlarının almak zorunda oldukları eğitimlerde geçen sürelerinde döner sermaye ek ödemelerinin eğitim alanlarda yılda 10 gün için, eğitimi verenlerde yılda 20 gün için özellikli birim katsayısı üzerinden değerlendirilmesini sağladık”

“AFAD’a bağlı kamplardaki sağlık tesislerinde görev yapanların döner sermaye tavan oranlarının yüzde 200 olmasını sağladık. Gaziantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa illerinde kampların dışındaki sağlık tesislerinde görev yapanların döner sermaye tavan oranlarının yüzde 180 olmasını sağladık. Hastanede çalışan diş tabiplerinden hastane ortalamasının altında kalanların döner sermaye ek ödemelerinin hastane ortalaması üzerinden ödenmesini sağladık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda çalışanların dini bayramlardaki nöbet ücretlerinin günlük 5, haftalık 14 saate çıkarılmasını sağladık. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.