1. YAZARLAR

  2. Av. Hande ARAS

  3. SAĞLIKLI BESLENMEK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR 
Av. Hande ARAS

Av. Hande ARAS

Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLIKLI BESLENMEK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR 

A+A-

Geçtiğimiz Mart ayında Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile yönetmeliğin 9. maddesinin 7. fıkrasında yer alan "Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve maddeler içeren yiyecek ve içeceklerin ticarî iletişimine, çocuk programlarıyla birlikte veya bu programların içinde yer verilemez." hükmünün nasıl uygulanacağı netleştirilmiştir.


Buna göre 10 Nisan 2018 tarihi itibariyle; çocuk programlarının başında, sonunda ve devamı sırasında Sağlık Bakanlığı listesinde kırmızı kategoride yer verilen yiyecek ve içeceklerin reklamına izin verilmeyecek. 
Söz konusu kırmızı kategoride yer alan gıdalar Sağlık Bakanlığı’nca,
“Çikolata ve Şekerler, Gofretler, Enerji Barları, Tatlı Soslar ve Tatlılar, Kekler, Tatlı Bisküviler, Meyveli Paylar, Çikolata Kaplı Bisküviler, Kek Karışımları, Cipsler, Gevrek Çerezler, Meyve Suları, Enerji İçecekleri, Alkolsüz Şekerli ya da Tatlandırıcılı Tüm İçecekler, Yenilebilir Buzlar” olarak belirlenmiştir.
Sınırları net bir şekilde çizilen reklam yasağı bu haliyle çocuk sağlığını koruma açısından atılan önemli bir adım olmuştur. 
Ancak bu adımın sağlamlaştırılması ve çocuk sağlığının korunması adına başkaca yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu da muhakkak.
Örneğin market zincirlerinde kasa yanlarında, yukarıda bahsi geçen kırmızı kategoride yer alan ve sağlığa zararlı olduğu Sağlık Bakanlığı’nca da onaylanmış olan abur cubur niteliğindeki ürünler adeta gözümüze sokuluyor. Bu ürünlerin bulunduğu reyonlara hiç uğramasak bile kasada karşı karşıya kaldığımız bu ürünler çocuklarımızın da dikkatini ve ilgisini çektiğinden pek çok ebeveyn zor durumda kalıyor. 
Bunun dışında geçtiğimiz hafta bebek ve çocuklara yönelik büyük bir mağaza zinciri olan Joker’in Antalya/Lara şubesinde de benzer bir manzara görünce tabiri caiz ise kafamdan aşağı kaynar sular döküldü. Ödememi yaptıktan sonra kasanın yanında çocukların boy hizasında çeşit çeşit çikolatalar durduğunu görünce gerçekten çok şaşırdım. Buna benzer bir diğer manzaraya oyuncak ve kırtasiye zinciri olan Nezih Kırtasiye’nin kasasında da rastlamıştım. Çocukların bu tarz ürünlerden uzak tutulması ve özendirilmemesi maksadıyla bir yandan çocuk programlarında reklam yasağı getirilirken diğer yandan çocuk mağazalarında satışının yapılıyor olması çocuk sağlığı açısından tehlike arz eden ve acilen çözülmesi gereken bir çelişki. 
Sağlıklı beslenme konusunda en büyük mücadelemizin çocuklarımızı sağlıksız ürünlerden uzak tutmak olduğu ve bu şartlar altında bu durumun oldukça zorlaştığı düşünüldüğünde bu konuda radikal düzenlemelere ihtiyaç olduğu daha iyi anlaşılıyor. 
Çocuk programlarında reklam yasağının yanı sıra bu ürünlerin; marketlerde en azından kasa yanında ve yakınında kolayca görülebilir ve erişilebilir alanlarda bulundurulmaması, reyon düzenlemelerinin çocuk sağlığı göz önünde bulundurulacak şekilde sınırlarının çizilmesi ve çocuk mağazalarında satışına izin verilmemesi için de acil yasal düzenlemeler yapılması kanaatindeyim. 
Sağlıklı beslenmek her çocuğun hakkıdır.
Korumak ise bizlerin ve devletin görevi…
Avukat&Yazar
Hande Aras

Önceki ve Sonraki Yazılar