Serbest Bölgeler Sanayici ve İş Adamlarından Ankara'ya: Bizi Unutmayın

Serbest Bölgeler Sanayici ve İş Adamlarından Ankara'ya: Bizi Unutmayın

Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ESBİAD) ev sahipliğini üstlenerek Türkiye'de faaliyet gösteren 19 serbest bölge (Türkiye Serbest Bölgeler Dernekler Platformu) bir araya gelerek İzmir'de toplandı.

Türkiye Serbest Bölgeler Dernekler Platformu'na ev sahipliği yapan Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği'nden Türkiye'nin 19 serbest bölgesini temsil eden temsilciler Ankaraya "Bizi unutmayın" çağrısı yaptı.

ESBAŞ Teknoloji Merkezi’nde yapılan Türkiye Serbest Bölgeler Platformu Mayıs Ayı toplantısında konuşan Platform Başkanı Ekrem Sağlam, Türkiye ekonomisine önemli katma değer ve istihdam sağlayan serbest bölgelerin 1980’li yıllarda olduğu gibi yeniden devlet politikası haline getirilmesini istediklerini söyledi.

Daha çok destek bekliyoruz

Serbest bölgelerin uzun süredir beklediği yasanın Haziran ayında çıkmasını beklediklerini ancak ülkedeki gelişmeler nedeniyle yasanın birkaç maddesinin torba yasa kapsamında çıkacağını dile getiren Sağlam, “Serbest Bölgeler ülke ekonomisinin dinamosu görevini görüyor. Türkiye’de 19 serbest bölge her yıl milyarlarca dolar ticaret hacmi ile ekonomiye katkı sağlarken, binlerce kişiye de istihdam yaratıyor. Katma değerli üretiminin büyük bir bölümü de serbest bölgelerde gerçekleştiriliyor. Ancak uzun süredir yasamızın çıkmasını bekliyoruz. Serbest Bölgeler yeniden 1980’li yıllarda olduğu gibi devlet politikası haline getirilmeli. Türkiye AB’ye tam üye oluncaya kadar avantajları sürmeli. Ülke ekonomisinin büyümesini ve daha çok kişiye iş verilmesi istiyorsak serbest bölgeler daha çok desteklenmeli” dedi.

Yatırımcılar sırada bekliyor

Toplantıda konuşan ESBİAD Başkanı ve Türkiye Serbest Bölgeler Platformu Başkan Yardımcısı Bilgen Salih Narlı ise, dünya ekonomisine de önemli katkılar sağlayan serbest bölgelerin Türkiye’de de unutulmamasını istediklerini söyledi. Haziran ayında çıkmasını bekledikleri yasa maddelerinin bazı sorunlarını çözeceğini ancak serbest bölgelere eşik atlatacak uygulamaları hayata geçirmeyeceğinin altını çizen Narlı, “Serbest Bölgeler bugüne kadar olduğu gibi bundan da Türkiye ekonomisin itici gücü olabilir. Bunun için biraz daha desteğe ihtiyacı var. Biz Hükümetimize ve ilgili bakanlarımıza bunları anlatıyoruz. Çok iyi geri dönüşlerde alıyoruz. Umarız bu konudaki isteklerimiz karşılanır. Şu anda Ege Serbest Bölgesi, Antalya ve Mersin’in genişleme talepleri var. Bunların kısa sürede karşılanması halinde yıllık ticaret hacmi her biri için 2 milyar dolar yukarıya çıkacak. İstihdam sayısı da biner kişi artacak. Ege Serbest Bölgesi’nde yatırımcılar sırada bekliyor” diye konuştu.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.