1. YAZARLAR

  2. Işıl Mencik

  3. SEVGİ VE SAYGI
Işıl Mencik

Işıl Mencik

Kalpten kaleme
Yazarın Tüm Yazıları >

SEVGİ VE SAYGI

A+A-

Sevgi ve saygı ikili ilişkilerde en önemli unsurdur. Sevgi ve saygının olmadığı yerde huzur ve güvenden bahsetmek oldukça zordur. Toplumumuz bu sözcüklerin anlamlarını bilmeseler de, kullanmasalar da her birimiz sevgi ve saygıya ihtiyaç duyarız. 

Kararlar ister özel hayatımızla, ister iş hayatımızda, isterse siyasi düşüncelerimizle olsun bizim seçimlerimizdir. Karar vermek bazı şeylerden ödün vermek demektir. Ödün verdiğimiz fedakarlıklar zaman zaman bizi üzer iç gerilimlerimizi artırabilir. İç dünyamızda yaşadığımız dengesizlikleri suçunu dış dünyamızda, yanımızda olan kişilerin üzerine atarız. Bu durumda öfkelenen taraf haline geliriz. ‘’öfkeli adamın içi zehir doludur. ‘’ der Konfüçyüs. Hepimiz beraber uzun bir yolculuğa çıkmış insanlarız gemide bizim limanda. Hedeflerimiz ne olursa olsun sonuçlarımız hep aynıdır. Rota üzerinde düşüncelerimiz farklı olabilir. Kimimiz doğudan, kimimiz batıdan, kimimiz güneyden, kimimiz kuzeyden hedefine daha kolay ulaşacağını düşünebilir. Bulunduğumuz geminin içinde aynı düşüncede olmadıklarımız gibi olduklarımız da vardır. Yolumuzdan alıkoymak isteyenler de olacaktır. Bu onlardan nefret etmeye veya onlara kızmaya onları küçük düşürme anlamına gelmez ve buna da kimsenin hakkı yoktur. Gemi de hepimizin birbirine ihtiyacı var. Bir gün ulaşmak istediğin hedefler ve amaçlar doğrultusunda kimi elini uzatacak, kimi batan geminin destekçisi olacak. Bu yalnızca beraber sevgi ve saygı çerçevesinde yapılacak. 

Benzer şeyleri eski dinler söylemiştir. 

-Hazreti Muhammed (S.A.V) ‘’ Nefsiniz için sevdiğiniz şeyi kardeşiniz için de sevmedikçe hiçbiriniz mümin olamazsınız ‘’ der. 

Aynı temel düşünce diğer dinlerde de görmek kabildir: 

-Budizm: ‘’ Sana acı veren şeyle başkalarını incitme ‘’ 

Ne yazık ki günümüzde gördüğümüz birinin acısı onlarcasının üzerinde paramparça ediliyor. 

-Yahudilik: ‘’ Sana ıstırap veren şeyi başkalarına yapma. Tevrat’ın esası budur. Geriye kalan lafü güzaftan ibarettir. ‘’ 

Kendini zehirlediğin gibi başkalarını zehirlenme. 

-Hristiyanlık: ‘’ insanların senin için yapmalarını istediğin her şeyi, sen de onlar için yap. Bu peygamberlerin kanunudur. ‘’ 

Beklediklerini önce onlar için yapmalısın bu sana dolaylı yolda gelecektir. 

-Hinduizm: ‘’ işte en yüksek kanun budur. Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkalarına yapma ‘’ 
Günlük hayatımızda çok fazla dile gelen cümlelerden biri diyebilirim. Ve ne yazık ki yapılmasını istemediğimiz şeyleri karşı tarafa yaşatabiliyoruz. 

-Taoizm: ‘’ Komşunun kazancını kendi kazancın gibi, onun zararının kendi zararın gibi kabul et.’’ Şimdi böylelerini bulmak o denli zor ki 10 /1 ancak … 

-Zerdüştlük: ‘’ yalnız kendisi için kötü olan şeyi komşusuna yapmayan insan iyi insandır.’’ Aslında asırlardır saygı , sevgi, adalet , hep aynı dilde kullanılmış . dinleri ayırmadan şunu diyebilirim ; Hepsinin temelinde iyilik hepsinin yolu sevgi ve insanlık… Bir şeyi anlamak için önce sevmek gerekir. Karşılıklı anlaşma ancak severek aynı noktada buluşabilir. Saygı ise sevmenin tam karşılığıdır. Fransız filozofun dediği gibi ‘’ insanları insanlara rağmen sevmeyi’’ öğrenmeliyiz. Elbette bu kolay değil. 

Kolay olsaydı asırlardır tüm dinler ve filozoflar vaaz vermezlerdi. Zor olduğunu sadece okuyarak değil, yaşayarak görüyorum. 

Unutmayın ki ; Saygı gösterilmeyen yerde hakaret. Sevginin olmadığı yerde nefret. Güven duymadığınız yerde ise ihanet vardır. 

SEVGİLERİMLE ...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.