1. YAZARLAR

  2. Mustafa Talha Uranlı

  3. Sevgili babaannem Neriman Uranlı’ya 
Mustafa Talha Uranlı

Mustafa Talha Uranlı

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgili babaannem Neriman Uranlı’ya 

A+A-

Biliyorum beni nasıl sevdiğini, bana nasıl baktığını, o ellerinle kaç kere saçlarımı okşadığını… Gözlerinin içine bakınca o sevgini görebiliyorum. Ben seni çok özledim be babaannem…Biliyorum   sende beni özledin ben senle çok şey yaşadım kendi hayatımda. Bazen özledikçe canım yanıyor   benim niye bilmiyorum içim gidiyor. Biliyorum beni hep mutlu ediyorsun ben gülünce hep seni   hatırlıyorum. Çok oyun oynardık, şarkılar, türküler söylerdik bazen de çok şakalar yapardık. Bunlar benim hoşuma gitse de en çok senin hoşuna gidiyor en çokta huyların güzel. Benimde senin bu huyların çok hoşuma gidiyor sen gülünce güller bile açıyor. Ben seni çok özledim burada bütün   babaannelere sesleniyorum. Benim babaannem çok başkaydı sizlerin ki nasıldı bilmem ben ama yine de özlediğiniz birisi varsa babaanneniz olsun herkesin farklı olabilir ama değişmesin özlem    duyduğunuzu evet ben özlüyorum benim babaannem bir melekti kimseye hiçbir şey yapmazdı   sizinkilerde yapmasın bir insan sever özler ama belli etmez sevdiğini özlediğini ben onu çok özledim gerçekten anlatmak yetmez kelimeler tükenmez. Kimse bilmez benim özlemimi... Artık babaannem cennette mekanında rahat uyu benim melek kalpli güzel babaannem …

HAYATIMA      DOKUNAN      KADINLAR    

Biliyor musunuz benim hayatıma dokunan kadınlar hep en sevdiklerim. Yakında olsalar, uzakta olsalar hep benim hayatımdalar. 

  • Babaannem Neriman Uranlı; benim için her şeydi ve hala içimde. Bana neler yapardı bilir misiniz? Nasıl güzel bakardı, sevgiyle bakardı… Her şeyimi dört dörtlük yapardı. Benim yüreğimin bahçesiydi babaannem. O yemezdi bana yedirirdi, o içmezdi bana içirirdi. Babaannem benim her şeyimdir, beni o yetiştirdi. Benim güzel babaannem böyleydi işte, mekanı cennet olsun benin yüreğimin bahçesi.
  • Benim bir halam var, Fulya Uranlı. Her şeyime yardım eden, yetişen, benimle ilgilenen, ellerimi tutan, gerekli yerlerde el-ayak olan. Bana uyarı veren, kendinden geçip sevinen, neşe içinde olan. Onun gibi heyecanlanan, beni de heyecanlandıran gerekirse eğitim alanında sınıf arkadaşlığı yapan. Beni bu günlere getiren bir tek bunlar değil. Bana sımsıkı sarılan kızdığında çok ama çok tatlı olan, küserken beni affeden. Affetmesi o kadar içten ki samimi olması, oyun oynaması olsun. O da iyi ki var. Dünyası bir başka halam…
  • Benim bir de kız kardeşim var bilir misiniz, Neriman Aybüke Uranlı. Beni çok sever. Huylarımız bile zıttır kardeşimle benimle eğlenmeyi, gezmeyi, alışveriş yapmayı… Benimle her şeyi yapmayı, bana kitap önermesi, dizi, film izlemesi, sohbet etmesi gibi şeyler. Benim kardeşim çok sevimlidir hiçte somurtkan birisi değil, çok eğlenceli. Sinirlendi mi tam sinirlenir bazen, bazen de sevdi mi tam sever. Benden bahsettiği zaman yüzünde güller açar. Arkadaşları beni tatlı bulur o yüzden kardeşim beni arkadaşlarından kıskanır. Hep beraber vakit geçiririz, ara sıra sinemaya gideriz normal zamanda. Ama bu aralar işi çok olur bende ona yardımcı olurum mesela.
  • Annem Seher Ünal, Kepez Diş Hastanesinde çalışıyor. İş yerinde zamanında çalışır, arkadaşlarıyla yardım ederler insanlara. Ben hafta sonu ona gittiğimde bana güzel bakar, yemekler pişirir. Ekstra olarak günlük iş yapar mutfakta, ‘Seherin Mutfağı’ diye sayfası bile vardır. Çok hamur işi yapar mesela; kurabiye, içli köfte, çiğ köfte bilumum her şeyi yapar. Oturup mantı açar bana, kendini çok fazla yorar ama bana her şeyi dört dörtlük yapar. Canı sıkılır, sıkılınca söylenir. Bazen televizyonla konuşur, gezmeyi, spor ve günlük yürüyüşler yapmayı çok sever. Bir de öğlen kahvesini içmeden kendini işe veremez. 
  • Nevin özer diye bir teyzem var benim. Sabah saat 5 de kalkıp spor yapan, kitap seven, kahve içen, benimle olmayı seven, her şeyime katlanan, tatlandıran, neşesi güzel birisi. İşi olduğunda ciddiyetle çalışan, araştırma yapan birisidir. Tarım konusunda her bilgiyi bilir, anlatır bana. Benimle uğraşmayı sever ve her işi benimle yapar. Benimle uğraşmayı seven benimle ilgili bilgi sahibi olan biri düşünün.  Yağmurlu havada yürüyüş yaparız sinemaya bile gideriz. Böyle çılgınlıklar yaparız, birbirimize yardım ederiz. Bilgi alışverişinde bulunuruz. Ortak hareket ederiz; doğaya çıkarız, evde otururuz. Yasaklara uyuyoruz. O zamanlarda birbirimizle telefondan konuşuyoruz. Ev gezmeleri yaparız çok eğlenceli olur. Eğlenmeyi çok severiz. Her türlü, her şekilde uyarız dışarı çıktığımızda bir şeyler yaparız. Buluşup her engeli aşarız biz, sırdaştır kendisi güvenilir dosttur bana.  
  • Bir teyzem daha var benim Ayfer Fidancı. Sebze işi yapar, evine, işine, çocuklarına ve kocasına bakar. Her şeyin üstesinden gelir. Bana da iyi bakar bazen çok eğlencelidir ortalığı şenlendirir. Buluşup bir şeyler yaparız hep beraber her yere yetişir. Güzel kahve arkadaşımdır, sırdaştır bana, beni çok sever bir teyze olarak. Bana aşk adamı diye seslenir hep.

Bazı teyzeler vardır sana yardım eden, bazı halalar vardır seninle her şeyi yaparlar ve kardeşler vardır candır sana varlığını hissettiren, bazı anneler vardır senin için yapamayacağı şeyleri bile yapar.  Bazı babaanneler vardır sana bakan… Kadınlar hayatımız için çok önemlidir. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar