Sigara Kanser Riskini Büyük Ölçüde Artırıyor

Sigara Kanser Riskini Büyük Ölçüde Artırıyor

Özel Gözde İzmir Hastahanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, sigaranın ortaya koyduğu kanser riskiyle alakalı olarak çok önemli uyarılarda bulundu.

Özel Gözde İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, Türkiye ve dünyada en çok ölümle sonuçlanan hastalıkların başında yer alan akciğer kanseriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Akciğer kanserinin en büyük nedeninin sigara olduğuna dikkat çeken İzmir, “Akciğer kanserinin yüzde 95 - 96 oranında nedeni sigara iken, geriye kalan yüzde 4 - 5’lik dilimde ise koah, lekeli akciğer ve tüberküloz gibi hastalıklar yer alıyor” dedi.

ERKEN TANI YAŞAMSAL ÖNEM TAŞIYOR

Akciğer kanserinin erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünü belirten Uz. Dr. Arzu İzmir, kanserle mücadelede en önemli ayrıntının erken tanı olduğunun altını çizdi.

Sırt ağrısı, göğüs ağrısı, geçmek bilmeyen inatçı öksürük ve kanlı balgam gibi belirtilerin akciğer kanserinin habercisi olabileceğini kaydeden İzmir, “Hastalığın birçok tipi var. Ayrıca evreleme çok önemli. Kanser sadece akciğerde mi kalmış?, diğer organlara da atlamış mı? bunlar hayati önem taşıyor. Akciğer kanseri beyin, karaciğer ve kemiklere yayılmayı sever. Biz, kanserin lokal kaldığı hastalarımızda kanserle mücadele açısından kendimizi daha şanslı sayıyoruz. Erken tanıda lezyonun alınmasının ardından, kemoterapi ve radyoterapiye başvurarak büyük oranda güzel sonuçlar alıyoruz” diye konuştu.

YILDA BİR FİLM ÇEKTİRİN

Hastalığın özellikle 50 - 70 yaş grubunda görüldüğünü anlatan Uz. Dr. Arzu İzmir, erken tanının önemini hatırlatarak, “Bu yaş gurubumuzun yılda bir göğüs filmi çektirmesi büyük önem taşıyor. Yoğun sigara kullananların ise 6 ayda bir film çektirmesinde fayda var. Ayrıca sadece sigarayı bırakmak, riskten kurtulmaya yetmiyor. Elbette sigarayı bırakmak fayda sağlasa da, zeminde sigara içmiş olmak da kanser açısından önemli” ifadesini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.