Sigara kısırlığa neden oluyor!

Sigara kısırlığa neden oluyor!

Söz konusu sigara olduğunda birçok şeyden taviz veriyor ve sağlığımızı bozduğunu bile bile içmeye devam ediyoruz. Ancak çok önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırıyoruz.

Sigara her çiftin hayali olan bebek sahibi olma düşüncesine gölge düşürebiliyor. Özellikle erkeklerde üreme problemlerine yol açan sigara sorunu kısırlığa kadar götürebiliyor. Avrasya Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi, sigara ve kısırlık ilişkisini anlatıyor.

Sigara üremenin birçok evresini olumsuz etkiler

Sigara yumurtalığın fonksiyonlarını azaltarak kişinin üreme kapasitesini olumsuz etkiler. Sigara olumsuz etkisini üreme fonksiyonlarının birçok aşamasında gösterir. Kısırlık sorununun büyük bölümüne sigara neden olabilir. Folikül gelişimi, döllenmiş yumurta yani embriyonun gelişimi ve embriyonun tüplerden rahim içine taşınması gibi üremenin birçok evresini olumsuz etkiler. Eşler herhangi bir önlem almadıkları halde, aradan bir yıl geçmesine rağmen hamilelik durumu söz konusu olmuyorsa erkeğin kısırlığından bahsedilebilir. Ancak eşinin de düzenli adet görmesi ve normal yumurta oluşumunun (ovulasyon) gerçekleşmesi gerekir.

Erkeklerde kısırlığın oluşmasının sebepleri;

Bunların çoğu erkek ürüme hücrelerinin(sperma hücresinin)oluştuğu testisle ilgilidir. Sperm yapımının (spermatogenez) etkileyen başlıca sebepleri şunlardır.

Varikosel, (testis damarlarında varis şeklinde gelişme)

Testis iltihapları, (orşit  epididimit, kabakulak)

İnmemiş testis ve testis torsiyonu, 

İlaçlar ve hormonlar,

Sigara ve diğer toksit zehirli maddeler,

Kemoterapi, (kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar)

Radyoterapi, (kanser tedavisinde ışınlama)

Doğumsal anomaliler,

Genetik bozukluklar,

Cerrahi girişimler ve ameliyatlar,

Erkekte sertleşme sorunu, 

Psikoseksüel bozukluklar.

Sigaranın erkek üremesi üzerindeki etkisi

Fertilite yani doğurganlık kapasitesini 2-3 kat azaltır.  

Sperm ve yumurtanın birleşmesi olayını zorlaştırır.

Sigara kullananlarda tüp bebek (IVF) uygulamaları daha başarısız olmaktadır.

Sperm sayısının azalmasına sebep olur. Daha az hareketli olmalarına ve şekil bozukluğuna sebep olur. Semen miktarını azaltır.

Penisi besleyen damarlarda problemler yaratarak erkekte sertleşme (ereksiyon) problemlerine sebep olabilir.

Sigaraya bağlı kısırlık tedavi edilebilir mi?

Belirtilen kısırlık nedenlerinin çoğu, düzeltilerek çocuk sahibi olunabilir. Varikosel ameliyat ile tedavi edilebilir. Kısırlığa neden olan ilaçların kesilmesi ve eksik olan hormonların verilmesi ile çocuk sahibi olunabilir. Sigara ve toksin maddelerin önlenmesi hastanın çevresinin değiştirilerek serin ortamda bulunması, giyim kuşamla ve sperm öldüren maddelerle ilgili bilgi verilmesi ile tedavide başarı sağlanabilir.

Sonuç olarak, sigara hem erkek hem de kadın üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Sigaranın bırakılması hem doğal yolla gebe kalma şansını hem de tüp bebek planlanan hastalarda tüp bebek başarı şansını arttırır. Mümkünse tedavi planlanan hastalara tedaviden en az 2-3 ay önce sigarayı bırakmaları önerilmelidir.  
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.