1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Sosyal medya avukatlığı!" Ali Eyce yazdı...
"Sosyal medya avukatlığı!" Ali Eyce yazdı...

"Sosyal medya avukatlığı!" Ali Eyce yazdı...

Sosyal medya sen nelere kadirsin!

A+A-

Sosyal medya sen nelere kadirsin!

Gün geliyor hepimizi güllük, gülistanlık bir Dünya’da yaşıyor gibi hissediyorsun, gün geliyor hepimizi savaş içinde, bunalım içinde, tatsız, tutsuz ediyorsun,

Geçenlerde bir yazıda okudum, bilim adamı internet ve özellikle sosyal medyayla aramızda zaman mesafesi koymamızın, hem psikolojik, hem de fizyolojik olarak iyi geleceğini söylüyor.

O bilim adamı diyor ki, sosyal medyada ya çok mutlu oldukları anların, ya da çok mutsuz oldukları anların paylaşılmasından dolayı insanların kendilerini çok mutlu gördükleri paylaşımlarda kendilerini yoklayıp, ortada bir şey yokken bile kendilerini mutsuzluk içinde hissettiklerini, çok mutsuz paylaşımlarda ise zaten otomatik olarak mutsuzluk içine girdiklerini belirtiyor.

Yani diyor ki uzman en anlaşılır şekilde, sosyal medyada bunun ortası, eh idare ederi,  şükür rabbime diyen ruh hali yok.

Ruhsal durumları düşünürken birkaç avukatın paylaşımı dikkatimi çekti. Hukukun içinde bu kadar zamandır gazetecilik yaptığım için, sosyal medyada da takip ettiğim ve takip edildiğim insan niteliği de doğal olarak hukukçu,  avukat.

Avukat arkadaş, aynen şu sözlerle ‘A… T… Dosyan Bozulmuştur’ yazarak, Yargıtay’dan aldığı bozma kararının metnini, A4 kâğıdı olarak facebook’a koymuş.

Altına yapılan beğenileri,  yapılan yorumları,  avukatı öven sözleri,  ‘Bizi de kurtar abi’  diyen cümleleri okuyunca, ‘Vay anasını,  ne avukatlar varmış’ diye düşündüm.

Bu arada benim ‘A…T… Dosyan Bozulmuştur’ cümlem sizi yanıltmasın, gazeteci olarak bizler kanun gereği ceza ye ihtimali olsa da, olmasa da avukat arkadaş bozma kararını yazarken ismi sanık olan,  hüküm yiyen, hükmü bozulan müvekkilinin ismini açık açık yazmış,  yazmakla kalmayıp bir de sosyal medyadan arkadaşı olduğu için etiketlemiş.

Avukatlık Kanuna göre,  reklam yapmak yasak!

Avukatlık Kanunu, sosyal medya üzerinden kararları olduğu gibi yayınlamayı uygun görüyor mu?

Avukatlık Kanunu, sosyal medya üzerinden beraat alan, dosyasındaki kararı bozduranlara bunu yayınlayabilirsiniz diyor mu?

Avukatlık Kanunu, müvekkilinin sır olması gereken dosyasıyla ilgili olumlu veya olumsuz bilgileri üçüncü kişi değil, bütün kişilere ilan etmeye izin veriyor mu?

Yoksa Avukatlık Kanununun, sosyal medyadan haberi yok, sosyal medyada içeren hükümler yok, çağır gerisinde mi kaldı?

Bütün bu sorular, hukukun, hukukçunun, cevabını bulması gereken silikon vadisine, iletişim karmaşasına dönen dünyada gizlilik ve özel olma kriterlerini içinde barındıran ve bulması gereken sorular.

Hukuk bunun cevabını, bu tür hareketler arttıkça, olumlu veya olumsuz etkileri oldukça yani her zaman olduğu gibi hukukun içinde yaşayarak bulur.

Benim asıl cevabını merak ettiğim soru başka.

Bu sosyal medya avukatları, beraat veya bozma kararlarını hukukçu çalışmalarının başarısı olarak sosyal medya da yayınlıyorlar ya!

Acaba diyorum, sanık müvekkillerinin yıllarca hapis cezası yediği dava dosyası kararlarını, milyonlarca lira zarara uğradığı dava dosyası kararlarını da bu şekilde yayınlayabilir mi?

Yer sosyal medya da olsa, Adaletli olmak lazım!

Dimi Ama!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.