1. YAZARLAR

  2. Tuba Yılbaş

  3. Sosyal Medya – Depresyon İlişkisi
Tuba Yılbaş

Tuba Yılbaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medya – Depresyon İlişkisi

A+A-

Pennsylvania Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre Sosyal Medya’nın insanlarda yalnızlık hissine neden olduğu, hatta depresyona yol açtığı ortaya çıktı. Pennsylvania Üniversitesi araştırmasını 143 öğrencisinin sosyal medya kullanımlarını kısıtlayarak gerçekleştirdi. Bu durumu oluştururken, yedi farklı skala çerçevesinde öğrencilerinin ruh hallerindeki değişimi gözlemliyorlar.

0-011.jpg

Katılımcıların yarısı üç hafta boyunca belirlenen sosyal paylaşım sitelerini kullanmaya normal şekilde devam ederken, diğer yarısı ise sosyal medya mecralarında günde sadece 10 dakika zaman geçirebiliyor ve sonrasında çarpıcı bir sonuç elde ediliyor. Sosyal Medya’da vakit geçirme süresini azaltan kullanıcıların depresyon ve yalnızlık hissinde klinik olarak belirgin bir düşüş gözlemleniyor.

Diğer taraftan, alışkanlıklarını değiştirmeyen ve sosyal medyada aktif olmaya devam eden öğrencilerinde ise herhangi bir değişiklik kaydedilmiyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda sosyal medya kullanımı ile depresyon arasında bir ilişki olduğu birçok kez ortaya konmuş, ancak bu araştırmayla birlikte bir nedensellik ilişkisi kurulmuş ve Sosyal Medya’da fazla zaman geçirmenin depresyona yol açtığı kanıtlanmış olmuştur. Teknolojinin hızla ilerleği günümüzde sosyal medya kullanımından geri kalmak neredeyse imkansız. 7’den 70’e herkesin dahil olduğu bir  mecralar silsilesi adeta .

Mesela ben bu yazıyı yazarken bile birçok kez telefonumu elime alıp sosyal medyada gezindim. Birkaç twit okuyup gülümsedim ama aynı zamanda Instagram’da bir paylaşım görüp sinirlendim. Hatta aylardır Instagram hikayelerime bakmadığı ve bana sansür uyguladığını düşündüğüm biri için üzüldüm, kırıldım. Bu inişli çıkışlı duygu dolu hissiyatları, sosyal medya mecralarında dolaştıkça hissettim. Küçük bir deneyi de kendimde uygulamış ve anlamış oldum ki sosyal medya = depresyon hali. Galiba dozunda, ayarında olan her şey insan sağlığı için kaçınılmaz bir gerçek. Örneğin, dengeli beslenirsek şişmanlamayız, sağlıklı kalırızın ruhsal versiyonu da, sosyal medyayı ne kadar az kullanırsak o kadar depresyondan uzak kalırız. Neden olmasın…

Önceki ve Sonraki Yazılar