1. YAZARLAR

  2. Suat Bıçak

  3. Sultanpınar Yaylası
Suat Bıçak

Suat Bıçak

Yazarın Tüm Yazıları >

Sultanpınar Yaylası

A+A-

Karadeniz' de gezilecek bir çok yayla bulabilirsiniz. Ancak bunun için illaki Doğu Karadeniz'e gitmenize gerek yok. Size bir o kadar güzel yerden bahsedeceğim.

Hatta benim için daha güzel ve daha özel bir yer yok. Çünkü burası benim yaylam... 

img_0197.jpg

Yayla üç ayrı bölümden yani üç obadan oluşuyor. Ve hepside bir düzen içinde çam ormanı ve göl manzarası ile karşı karşıya. Bazı yaylalar gibi asfalt ve beton evler yok. Son zamanlarda biraz betondan evler olsada bunların sayısı çok fazla değil. Gölümüz yaklaşık on yıl önce yangın önleme amaçlı kuruldu. Fakat yaylamıza ayrı bir hava kattığı bir gerçek. 

img_5997.jpg
Eskiden çok fazla olan hayvancılık artık bakacak kimseler olmadığı için azalmış durumda. Çok iyi hatırlıyorum, eskiden kapının önünden geçen ineklerin çanları ile uyanırdım. Şimdi bu pek mümkün değil. Hemen aklınıza gelen soruyu cevaplayayım, burada konaklama imkanı maalesef yok. Ama hangi kapıyı çalsanız sizi misafir edeceklerinden şüpheniz olmasın. Tabi göl kenarında çadır kuranlarda bir hayli fazla.

img_6034-001.jpg
 Eğer balık merakınız varsa, sezonunda gölde sazan balığı avlayabilirsiniz. Aslını isterseniz birden fazla göl var. Eğer evlere yakın olan yerde kamp kurmak istemezseniz ileride sakin bir göl daha mevcut. Tek yapmanız gereken çadır kurmaya gitmeden yayladaki evlerden odun isteyiniz. Ormanda bulmanız çok kolay olmayabilir.

59213819-aa01-43e8-ace9-350bfdf070ca.jpg
Sultanpınar yaylasına Sakarya’nın Akyazı ilçesinden doğru gidiliyor. Yön tarifi ile kolayca bulabilirsiniz ve bir çok tabela size yolu gösterecektir. Diğer yaylalar gibi her an soğuk bastırabilir. Kıyafet olarak tedarikli olmanızda fayda var. 

Eğer ki gelmek isterseniz bana mailden ulaşabilirsiniz. Belki bende orada olurum... 

Ve lütfen geldiğinizde çöplerinizi mutlaka ortadan kaldırın, küçük bir ateş işinizi görebilir...

Her zaman dediğimiz gibi,

Çok Gezin, Çok Okuyun ve Çok Sorun

Önceki ve Sonraki Yazılar