1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Suriyeliler: Hediye Yoksa, Kan da vermeyiz"
"Suriyeliler: Hediye Yoksa, Kan da vermeyiz"

"Suriyeliler: Hediye Yoksa, Kan da vermeyiz"

Türk Sağlık-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, enfeksiyon taramaları sırasında İzmir'in bazı bölgelerinde Suriyeli göçmenlerin hediye almadan kan vermediklerini iddia etti.

A+A-

Doğruyol “ Suriyeli göçmenler bazı hastalık taramalarında hediye şartı ile kan veriyorlar, sağlık çalışanlarımız sağlık hizmeti vermekte zorlanıyorlar." şeklinde konuştu.
 

Göçmenler hediye paketlerini almadan kan vermediler
 

Tüm Türkiye’de salgın hastalık riskine karşı önlem amacıyla yapılan enfeksiyon taramaları için İzmir İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri de kentteki Suriyeli göçmenleri tespit etti. Ancak İzmir’in Konak ilçesinde yaşayan Suriyeli göçmenlere yapılacak taramalar sırasında  yaşanalar dikkat çekti.  Göçmenler kan testi yaptırmak için ‘hediye’ talep edince sağlık görevlileri de çareyi yetişkinlere  ‘hijyen paketi’ çocuklara ise ‘oyuncak’ vermekte buldu. Taramanın yapılabilmesi için yaklaşık  1000 Suriyeli göçmene ‘hijyen paketi’ ve ‘oyuncak’ dağıtıldı. Göçmenler, içinde çocuk bezi, ıslak mendil,  kağıt havlu, sabun gibi temizlik malzemelerinin bulunduğu hijyen paketi ve oyuncakları aldıktan sonra kan taramasından geçmeyi kabul etti. 
hediyepaketi.jpg

15 göçmen salgın hastalık risk grubuna girdi
 

Tarama sonuçlarının ardından yaklaşık 15 Suriyeli göçmenin risk gurubuna girdiği belirlenerek tedavi altına alındı. Türk Sağlık-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol,  “Hepatit taraması çalışmasında bir takım sorunlar ile karşı karşıya kalındı. Çocuklar için olabilir tabii ama aşı yada kan alımı için bile sağlık  görevlilerimiz tek tek “hediye paketi” dağırmak zorunda kaldı. Bu da çalışmalarda aksamaya neden oldu. Bu taramayı tamamlayabilmek için sağlık personelleri var gücüyle çabaladılar ” dedi.
 

Göçmenler kayıtlı olmadıkları için sağlık tedbirleri almakta zorluk çıkıyor 
 

Göçmenler ve olası salgın hastalıklar konusunda yeterli tedbir alınamadığı vurgusu yapan Doğruyol “ Bakanlığın hedeflediği Sağlık tedbirlerine ulaşmakta zorluk çekiliyor. Çünkü kayıtlı olmayan pek çok göçmen var. Sığınmacılar ülkemize geldiğinde tampon bölgeler oluşturularak her türlü sağlık taramasının yapılmasında fayda vardı. Ancak böyle bir çalışma maalesef yapılmadı.  Bugün itibariyle Suriye’den ülkemize gelen göçmenlerden dolayı ülkemizde 5 tur Çocuk Felci, 2 tur Hepatit B, 3 tur Üçlü Karma Aşı, 2 tur da Beşli  Karma Aşı yapılmıştır” dedi. İzmir Konak İlçe Sağlık Müdürü İbrahim Padır ise yürütülen bu çalışmadan haberdar olmadıklarını ve kendisinin konu ile ilgili bilgisi olmadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.