1. YAZARLAR

  2. Nesrin AKSOY

  3. TAKIM OYUNU
Nesrin AKSOY

Nesrin AKSOY

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

TAKIM OYUNU

A+A-

 

Ailelerin beklentileri çocuğun beklentileri zaman zaman örtüşmemekle birlikte çatışma ortamlarına da zemin yaratmaktadır.

Çocuğun dünyayı algılayışı ve ailenin hissettikleri farklılık gösterdiğin de bir süre sonra anlaşılmaz diyalogları beraberin de getirecektir maalesef..

Bu bağlam da spora yönelmiş çocuklarla devam edeceğim. Spor’a ilgi duyan ya da profesyonel yapan çocuklar da genelde çocuklardan  çok ebeveynin hırsları çocuğun bütün motivasyonunu etkilemektedir.

Oysa ebeveyn kendi yaş kategorisinin getirdiği bilgi birikimini analiz edebilmesi ve de donanımlarını tecrübe edebilmesi şüphesiz kaçınılmaz bir durumdur.

Anlaşılmayan nokta ise bu tür deneyimlerin çocuklar da yaşanıldıkça birikebileceğini süreç içinde gelişebileceğini ve oluşmamış ego, bireysellik, hırs gibi duyguların idrak ı  bu dönem de beklenme olasılığı, çocuklarda karmaşık duygu ve kontrolsüzlük oluşturacaktır.

Bir örnekleme yapacak olursam ; maç ve ya antrenman sürelerin de çocuğun performansıyla ebeveynin performansı farklılık göstermektedir. Bu durumu kamera altına alıp izletme durumu olsa çocukla ebeveyn aynı duygu halin de olmadığı daha net görülecektir. Tabi hırsları her şeyin önüne geçen ebeveynlerden söz ediyorum.. o benim oğlum o benim kızım aynı düşünmeliyiz aynı değerlerimiz olmalı, unutmamak gerek o sen değilsin. Seni duygulandıran onu hislendirmeye bilir,  seni sinirlendiren onu sinirlendirmeye bilir. Evet o senin evladın ama o başka bir karakter başka bir insan onun dünya anlayışına ahlakına erdemine olumlu olumsuz görüşlerine saygı göstermek zorundayız.

Ve en önemlisi, ne arkasın da ne önün de her zaman yanın da yürümeliyiz…

Düşünün, her şeyi kontrol eden her hareketi ‘’helikopter ebeveyn’’ gibi kontrol altın da bulundurmak isteyen ebeveyn, gelişmekte olan çocuğun kazanımlarını da olumsuz yönde etkileyecektir.

Çocuklarımız doğuştan birer dahi ve becerikli birer varlık olduklarını bırakalım da  kendileri keşfetsin, kimseye benzemeyen özgür yaratıcı karakter olabileceklerini kendileri deneyimlesinler.

Evet, bu bir takım oyunu her kez görev ve sorumluluğunu bildiğin de başarı ve mutluluk kendiliğinden hayatınıza girecektir.

Dip not: çocuklarımızın dahi olduğunu ve yetileriyle doğduğunun en iyi ispatı doğar doğmaz emebilmesidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar