Taşa Dönüşme Hastalığına Yakalanan Çocuğa Yardım Eli Uzatıldı

Taşa Dönüşme Hastalığına Yakalanan Çocuğa Yardım Eli Uzatıldı

11 yaşındaki Ramesh'in çok nadir görülen cilt hastalığına yakalanması ailesini çaresiz bırakmıştı. Nepal'in Baglung kentinde yaşayan Ramesh, pullu cilt hastalığı olan iktiyozis hastalığından muzdaripti. Vücudu adeta bir taş görünümüne dönen çocuğun ailesi yokluk içinde yaşıyor. Doğumundan 15 gün sonra bu hastalığın ortaya çıktığını söyleyen aile, "Ramesh'in hayatı kabusa döndü" dedi Günlük yaşamı neredeyse imkansız hale gelen Ramesh, ne konuşabiliyor ne de yürüyebiliyor. Baba Nanda, "Bu rahatsızlığından dolayı hiç arkadaşı yok ve onu gören öcüymüş gibi kaçıyor." dedi. Kimsenin kendilerine yardım etmemesinden yakınan anne gözyaşları içinde herkesten yardım istediğini belitti.

İktiyozis, zaman zaman balık pulu hastalığı veya balık derisi hastalığı olarak adlandırılan bu hastalık derinin yüzeyinde ölü deri hücrelerinin kalın kuru döküntüler halinde birikmesine neden olan kalıtsal bir cilt bozukluğudur. Bu döküntüler doğuştan mevcut olabilir ancak genellikle ilk olarak çocukluğun erken döneminde görünürler. İktiyoz vulgaris zaman zaman yetişkinlik yıllarının çoğu boyunca tamamen ortadan kalkar, ancak daha sonra geri döner.

Aylık kazancı 7 bin rupi (66 dolar) olan baba Nanda'nın maaşı Ramesh'in tedavisini karşılayamadı.

Ancak İngiliz şarkıcı Joss Stone'un olayı sosyal medyadan öğrenip yardım etmesi aileyi umutlandırdı. Şarkıcı Nepal'de verdiği bir konser sırasında aileyle irtibata geçti.

Şarkıcı Joss, küçük Ramesh'in yürümesi için yardım amaçlı başkent Kathmandu'da bir konser verdi. Konserden sonra tedavi için kullanılmak üzere 2 bin dolar toplandı. Paranın geri kalanı ise Joss Stone'un başını çektiği çeşitli bağış organizasyonları sayesinde toplanabildi. Bu parayla Ramesh'in tedavisine başlandı.

Aile yardımlarından dolayı Joss Stone'a minnettar oldu. Anne ve baba Ramesh'in konuşup yürüyebileceği günü dört gözle bekliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.