TGS İzmir'de Bir İlk! ''Kadın Devrimi''

TGS İzmir'de Bir İlk! ''Kadın Devrimi''

4 kişilik asıl yönetim kurulu üyeliklerine ilk kez 3 kadın gazeteci seçildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Olağan Genel Kurulu, sendika binasında yapıldı. TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli başkanlığındaki divan kurulunda TGS Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Emine Uyar ve TGS İzmir Şubesi Üyesi Burcu Taner yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitler ve katledilen gazeteciler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan genel kurulda, görevi devreden yönetimin faaliyet ve denetim kurulu raporları üyelerin oylarıyla ibra edilerek kabul edildi.

tgs kadin devrimi-yonetim kurulu

TGS’DE KADIN DEVRİMİ

Genel kurulda TGS İzmir Şubesi’nin yeni yönetim, denetim ve disiplin kurulları da belirlendi. Mevcut Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner’in yeniden aday olduğu genel kurulda, TGS İzmir Şubesi’nin kuruluşundan bu yana geçen 32 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleşti. Halil İbrahim Hüner’in dışında 4 kişilik asıl yönetim kurulu üyeliklerine ilk kez 3 kadın gazeteci seçildi. Görevi devreden önceki yönetimde 2 kadın 2 erkek yönetici yer alırken, TGS İzmir Şubesi’nin yeni ana yönetim kurulunda ilk kez 3 kadın gazeteci görev aldı. TGS üyelerinin oyları ile TGS İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Anadolu Ajansı muhabirliğinden emekli ve halen turizmnew.com İzmir Temsilcisi Halil İbrahim Hüner, 9 Eylül Gazetesi Editörü Seyhan Kurtman, Ulusal Kanal Muhabiri Belma Yücel, Ege Telgraf Gazetesi Haber Müdürü Esra Kapar’dan oluştu. Şubenin 20 kişilik ana yönetim, denetim ve disiplin kurullarında da 10 kadın göreve seçildi.

TGS GENEL KURUL BİLDİRİSİ

TGS İzmir Şubesi, seçimin tamamlanmasının ardından Genel Kurul Bildirisi açıkladı. Bildiride, AKP iktidarları döneminde gazetecilere yönelik artan saldırılar, baskılar, dava ve tutuklamalar ile hukuk dışı kararlarla gazetelere, televizyonlara kayyum atanması ve bu kuruluşların kapatılmasıyla yaşanan ağır sürece dikkat çekildi. Bildiride, TGS çatısı altında sendikal örgütlenme, antidemokratik uygulamalarla tüm meslek örgütleri ve basın emekçilerinin ortak mücadele etmesi çağrısı yapıldı. TGS İzmir Şubesi Genel Kurul Bildirisi’nde şu görüşler açıklandı: “Türkiye’de, ağır hukuk ve anayasa ihlalleriyle basın ve ifade özgürlüğünde de en zor dönemlerden birini yaşıyoruz. AKP hükümetinin kamuoyunu gerçek haberlerle bilgilendiren yayın organlarına yönelik antidemokratik, basın ve ifade özgürlüğüne aykırı uygulamaları son dönemde basın emekçilerine fiziki saldırılara dönüşmüştür. Bunun son örneği de Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a kameralar önünde yapılan suikast girişimidir. Devleti, hükümeti yönetenlerin gazetecileri hedef göstermesi bu saldırılara zemin hazırlamıştır. Can Dündar’ın yara almadığı saldırıda NTV muhabiri Yağız Şenkal ise şans eseri hafif yaralandı. Bu saldırı gazetecilerin yaşadığı tehlikelinin boyutunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Bu suikast girişiminden gerekli dersi çıkarılmalıdır. Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, saldırının hemen ardından MİT tırlarıyla ilgili haberleri nedeniyle yargılandıkları davada hapis cezasına da çarptırıldı. Bu karar habercilik ve gazeteciliğin cezalandırılmasıdır. TGS İzmir Şubesi olarak Türkiye’de demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğü ile insan haklarına yönelik saldırılar ile iktidarın antidemokratik tüm uygulamalarına karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Basın emekçilerini bu onurlu bu mücadelede TGS çatısı altında sendikal örgütlenme ve etkin dayanışmaya çağırıyoruz.”

TGS YENİ YÖNETİMİ

Yönetim Kurulu (Asıl): Halil İbrahim Hüner, Seyhan Kurtman, Belma Yücel, Esra Kapar.

Yönetim Kurulu (Yedek): Neslihan Perşembe, Engin Tatlıbal, Yavuz Özkaya, Oğuz Yıldız.

Denetleme Kurulu (Asıl): Halit Okan Yüksel, Nevit Tokdemir, Hicran Özdamar.

Denetleme Kurulu (Yedek): Cem Dağtaş, Gülsen Candemir, Nehir Sağır.

Disiplin Kurulu (Asıl): İsmail Çetinkaya, Hakan Dirik, Burcu Taner.

Disiplin Kurulu (Yedek): Halime Özçelik, Şeyda Arık, Akın Kara.

Genel Merkez Genel Kurul Delegeleri: Halil İbrahim Hüner, Nevit Tokdemir, Halit Okan Yüksel, İsmail Çetinkaya, Seyhan Kurtman, Esra Kapar, Hakan Dirik, İ. Fikret Akfırat, Sedat Alp, Oğuz Yıldız, Yavuz Özkaya…

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.