Tiyatro Oyununda Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı

Tiyatro Oyununda Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı

Dünyada ilk defa yapılan uygulamada, seyirciler özel koltuklarda oyunu izliyor.

İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenen ’Kazasız kul olmaz’ adlı Oyun seyircilerin beğenisine sunuldu.

Dünyada bir ilke imza atan İstanbul Gelişim Sanat, iş ve trafik kazaları ayrıca ilk yardıma dikkat çekiyor. Yazan Yöneten Zahrettin Çelik  sanat danışmanlığını Vatan Şaşmaz, Cem Kılıç, Mehmet Ali Nalbant’ın  Proje  danışmanlığını Analitik Yaşam Grubu Ali Yücel Güler, Oktay Gündoğdu, Abdullah Karaca, Prof Dr Mehmet Zelka , Adnan Tüzün,Ömer Bilir Suat Saçar, yaptığı 81 il kapsamlı ’’kazasız kul olmaz’’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Proje, Uluslararası Radyocular Birliği tarafından yılın alkışı hak edenler ödülüne layık görüldü. Konusu, ülkemizde kanayan yarası haline gelen iş ve trafik kazalarının akabinde ilkyardımın önemine vurgu yapmaktadır.

Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı

Dünyada bir ilke imza attılar. Koltuklarda özel olarak tasarlandı anons geldikten sonra seyirciler emniyet kemerlerini takıyor ve öyle oyun başlıyor. Konukların çocuklarıyla ilk defa böyle yararlı bir etkinlikte bulunmalarından çok memnun olduklarını bu tarz projelerin çoğalmasını ifade ettiler.  

c757208d-d584-47cb-a6ea-9cddc76b59e2Oyunun yazarından…

Kazasız kul olmaz oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik, oyun hakkında şöyle dedi:

“Keşkeler olmaması için kazasız kul olmaz oyununu 2009’da kaleme aldık. Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Ülkemizde yılda 8 bin kişi sadece trafikte hayatını kaybediyor. Dünyada 3. Avrupa’da ise 1. Sıradayız Dünya genelinde 1.6 milyon insan yaşamını yitirmektedir bu kayıplar sosyoekomik ve sosyokültürel tahribi sizin takdirinize  bırakıyoruz. Kaza oranları çok yüksek. Hal böyle iken bizde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli, duyarlı birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. Oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız oyunun içinde tek bir mesaj değil birçok konuya değinmek istedik. Eğitsel niteliği  taşıyan bu oyun 7’ den 70’e seyirciyle  buluşturmayı hedefliyoruz” dedi..

Hedefimiz ve Misyon

İlk yardımın önemini hatırlatmak, İş ve trafik kazalarının minimuma getirmek,  işveren ve personelerin oyundaki hatalarını görmelerini sağlamak, konuya duyarlı kurum ve kuruluşlara örnek göstermek, toplum olarak sağlık personellerine karşı hoşgörülü olmayı hatırlatmak, projemiz köy okullarının giyim, kırtasiye, gıda gibi konularda katkıda bulunmaktadır..

İstanbul gelişim tiyatrosunun misyonu, kadına şiddet, iş kazaları, trafik kazaları ilk yardım, köy okulları gibi konuları dramatize ederek toplumu bu yönde farkındalık oluşturma  çabasındadır.

OYUN KÜNYE

Yazan ve Yöneten:  Zahrettin Çelik

Sanat Danışmanı:  Vatan Şaşmaz Cem Kılıç Mehmet  Ali Nalbant  Yusuf Erbaş    

 

PROJE DANIŞMANI

Analitik Yaşam Grubu  - Ali Yücel Güler

Oktay Gündoğdu

Levent Tekin

Gurbet ALTAY (yapımcı – öğr gr İstanbul üniv )

Savaş KONCA

Av.Adnan TÜZÜN

Yaşar Karaaslan

Öznur SİMAV (Pedagog)

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği

Kostüm:  Serpil Argun

Türü: Trajikomik  

Müzik:  Majeste Bilinçaltı

İzleyici kitle: 7'den 70'e

Basın Danışmanı : Pro Media

Ödül Tasarım: Gündoğdu Kristal

Grafik: MarkAsimetri 

Basın Danışmanı: Hayriye Hande Şen

Koordinatörler: Hayriye Hande Şen, Sermin Ortaç , Ali Çelik, Abdullah Yılmaz, İsmail Çelebi , Suat Saçar

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.