TÖMER öğrencileri kahvaltıda buluştu

TÖMER öğrencileri kahvaltıda buluştu

Türkiye Burslusu olarak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görmek üzere ülkemize gelen misafir öğrenciler tanışma kahvaltısında bir araya geldi.

Ev sahipliğini İKÇÜ - TÖMER’in üstlendiği kahvaltıda aralarında kendi imkânlarıyla Türkiye’ye gelenlerin de bulunduğu yaklaşık otuz öğrenci yer aldı. Etiyopya, Kenya, Myanmar, Pakistan, Sudan, Somali, Uganda, Filistin, Yemen, Çad, Mısır, İran, Moldova, Yunanistan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Kazakistan ve İngiltere gibi değişik ülkelerden gelen öğrencilerin kendilerini Türkçe tanıtmalarındaki başarıları, TÖMER’in daha baştan Türkçe öğretimindeki kararlılığının bir göstergesi oldu.

“Yunus dili, sevgi ve barış dili Türkçeyi öğrenecekler.”

Ev sahibi olarak kahvaltıda hazır bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, dünyanın dört bir yanından Türkçe öğrenmek üzere TÖMER’de bir araya gelen öğrencilere başarı dileklerini iletti. Kahvaltıda oluşan tablonun İKÇÜ için önemli bir zenginlik olduğunu belirten Gökçe sözlerini şu ifadelerle sürdürdü; “Türkçe öğrenmek üzere bir araya gelmiş olan her biriniz aynı zamanda kedi kimlikleriniz, kişisel özellikleriniz, dilleriniz ve kültürlerinizle oldukça çeşitli ve zengin bir ortam oluşturdunuz. Bu ortamda her biriniz, hepimiz birbirimizden çok şey öğrenecek, çok şey kazanacağız. Bu arada Yunus dili, sevgi ve barış dili Türkçeyi öğrenerek Türkiye’de öğrenim görmekle kalmayacak, aynı zamanda dünyanın her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu değerlerin öne çıkmasına katkıda bulunacaksınız.”

Aynı zamanda yönetimini de uhdesinde bulunduran Prof.Dr.Gökçe, TÖMER’in Türkçe öğretim politikasıyla ilgili şu cümlelerle sözlerine son verdi; “Türkçeyi sadece dersliklerde ve kampüs ortamında öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda yaşadığımız şehir İzmir ve çevresine düzenleyeceğimiz gezi programlarıyla halka karışacak, onlarla doğrudan konuşma imkânı bulacaksınız. Böylelikle, öğrendiğiniz dili bütün zenginlikleriyle birlikte kavrayacaksınız.”

Kahvaltıya ayrıca, TÖMER Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Türkyılmaz ile birlikte, TÖMER Öğretim Görevlileri Ebru Ada Kokdaş, Esra Çorbacı Özsaraç ve Yasemin Kocabaş da katıldı. Tanışma kahvaltısının ardından öğrencilere TÖMER bünyesinde hazırlanan uyum programı kapsamında, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nden başlayarak kampüs gezdirildi.         

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.