1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trump, Türkiye'ye teşekkür etti
Trump, Türkiye'ye teşekkür etti

Trump, Türkiye'ye teşekkür etti

Trump ilk kez BM kürsüsünde

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, BM 72'inci Genel Kurulu toplantısında bir konuşma yapıyor.

New York'ta bulunan BM merkezine ulaştıktan kısa bir süre sonra konuşmasına başlayan Trump, dünyanın haydut devletlerle, teröristler ve radikallerle ve yıkıcı tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Trump, konuşmasında "Avrupa'nın yeniden ayağa kalkmasına yapacağımız destek ABD'nin başarısını da gösterecektir" dedi.

BM Genel Kurulu'na seslenen ABD Başkanı Donald Trump, terörist ve aşırıcıların güç kazanarak, dünyanın her tarafına yayıldığını da belirtti.

Tüm ulusların kendi halkının çıkarlarını gözetmesini beklediklerini dile getiren Trump, güçlü, egemen ülkeler omuz omuza çalışarak refaha ulaşmayı amaçlamalı" dedi.

"ÖNCELİĞİ AMERİKAN ÇIKARLARINA VERECEĞİM"

ABD Başkanı olarak her zaman öncelliği ülkesinin çıkarlarına vereceğini vurgulayan Trump, "Tüm liderlerin öncelikle kendi halklarına hizmet etme sorumluluğu var. ABD'nin hiçbir şey elde edemediği anlaşmalara girmeyeceğiz. Önümüzdeki tehditler korusunda pasif davranmayacağız. Egemenliğimize tehditleri kabul edemeyiz. Hukuka, sınırlara, kültürlere saygı göstermeliyiz" şeklinde konuştu

KUZEY KORE YÖNETİMİNE TEPKİ

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin nükleer silah programıyla tüm insanlığı tehdit ettiğini ve bu ülkeye karşı tüm tedbirleri almaya ABD olarak hazır olduklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trumn, Kuzey Kore yönetiminin kendi halkının açlıktan ölmesinden sorumlu olduğunu da iddia etti.

Trump, "ABD eğer müttefiklerini korumak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız. BM, Kuzey Kore'ye karşı yaptırımlara imza atmalı. Bunun için Rusya ve Çin'e teşekkür ediyorum. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor" dedi.

"İRAN'LA ANLAŞMA ABD İÇİN UTANÇ KAYNAĞI"

İran'la yapılan nükleer anlaşmanın ABD için bir utanç kaynağı olduğunu da savunan Trump, İran'la anlaşma şu ana kadar yapılan en tek taraflı anlaşma" iddiasında bulundu.

ABD Başkanı Trump, terör örgütlerine destek veren ülkelerin dışlanması gerektiğini de söyledi. Trump, "Hizbullah, Taliban, El Kaide'nin karşısında durmalı. Birlikte olmalı, benzer örgütlere izin vermemeliyiz. Esad'ın kimyasal silahlar kullanması kabul edilemez. Eğer yasaklanmış kimyasal silahlar yaygınlaşırsa kimse güvende kalamaz" dedi.

"MÜLTECİLER İÇİN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR"

ABD Başkanı Trump, "Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a savaştan kaçanlara kucak açtıkları için teşekkür ediyorum. ABD halkı, BM'nin çok daha hesap verebilir ve etkin bir insan hakları savunucusu olması umudunu taşıyor" dedi.

"BM'DE REFORMA İHTİYAÇ VAR"

ABD Başkanı Trump, "Egemenliğimize karşı tehditlerle mücadele etmek için BM'de reforma ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.