1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tuğrul Keskin'den: "Kavil"
Tuğrul Keskin'den: "Kavil"

Tuğrul Keskin'den: "Kavil"

Ödüllü şair yazar Tuğrul Keskin’in yeni kitabı raflarda yerini aldı.

A+A-

KIRK YILLIK ŞİİR SERÜVENİ 

Şair Tuğrul Keskin, kırk yıla yaklaşan şiir yazma ve yayınlama serüvenine, KAVİL adında yeni bir kitap daha ekledi. Şairin 15. kitabı olma özelliğini taşıyan Kavil’de, ağırlıklı olarak aşk ve umut şiirleri yer alıyor. Çocuklarımız için, ‘gelecekle kavilli’ olduğumuzu belirten şair Tuğrul Keskin yeni kitabıyla ilgili şunları söylüyor:

‘MAYAMIZDA SEVGİ VAR’ 

“Kavil sözcüğü, yalnızca anlamındaki sözleşmeden ibaret değil elbette, içinde geleceğimiz de var. Yaşadığımız çağın orta yerinden akan kan ve acı, ne denli güçlü olursa olsun, sevgi ve umutla karşı koyabiliriz bunca kötülüğe…” 

Şair Keskin günümüzde azalan sevginin değerine değinirken, “gelecek denilen bilinmezi, ancak vicdan, aşk ve umutla kurabiliriz, sevgiyle örebiliriz çünkü bizim mayamızda sevgi var. Devasa şiir geleneğimiz, umut, direniş ve sevgi örnekleriyle doludur.” diye ekliyor. 

YUNUS NADİ ÖDÜLLÜ 

Şairin Everest Yayınları’nca yayımlanan Kavil adlı yeni kitabı, üç bölüm ve kırk altı şiirden oluşuyor. Tuğrul Keskin, edebiyat ve şiir dünyasının çok yakından tanıdığı bir şair. 

Tuğrul Keskin, başta Yunus Nadi ve Behçet Aysan Şiir Ödülleri olmak üzere, pek çok şiir ödülünün sahibi. Şairin 1981’den bu yana edebiyat dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlanıyor. Keskin’in 1920 senesinde İzmir İnciraltı’nda, Anadolu Halkına kurşun sıkmak istemeyen barış yanlısı 200 Sosyalist Yunan Askeri’ni anan, 2014’de yayımladığı  “Zito i Epanastasis” adlı kitabı ise hafızalarda iz bırakmıştı. 
 
KESKİN KİMDİR?

15 Mayıs l961 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesinde doğan şairin asıl adı Ertuğrul Keskin’dir. Yayımladığı şiirlerinde Azer Tuğrul Keskin, A. Tuğrul Keskin imzalarını da kullandı. Şair 12 Eylül öncesi, bazı dava süreçleri de yaşadı ve siyasi görüşlerinden ötürü bir süre tutuklu kaldı.  Bu süreç nedeniyle yüksek öğrenimini yarıda bırakarak, çeşitli işlerde yöneticilik yapan şair, Hatice Keskin ile evli, Nehir Aras ve Asya Şiir adlı iki kız çocuğu babasıdır. 

KİTAPLARININ ADI

Şairin daha önce yayınlanan kitapları sırasıyla şunlardır: 

Bir Suyun Kıyısında (l985), Kırılan Kar Sesi (l988), Babek (l990), Tacir ve Cinayet (l994), İpekler Çoğaltmaya (l999), Zifir (2004), Solgun (2004), Eski’ten (2005), Babek Bir İsyan (2005) Kanda'har (2009), Soğuk Yara (Seçilmiş Şiirler/2013) İkindi Şairleri Antolojisi (2013), Anılar Kitabı (2013) Zito i Epanastasis (Yaşasın İsyan) (2014) ve son olarak da Kavil (2018). 

Ayrıca şairin kendi sesinden “Eski'ten” adlı bir şiir albümü ve şiirlerinden Murat Mengirkaon tarafından bestelenerek yapılmış bir müzik albümü bulunuyor. 

HANGİ ÖDÜLLER  

Şimdiye kadar aldığı şiir ödülleri ise şunlardır: Dokuz Eylül Şiir ödülü(1990), Yunus Nadi Şiir ödülü (Zifir’le/2004), Dionysos Şiir ödülü(2004), TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü (Kanda'har ile/2008), Datça Edebiyat Günleri Onur Ödülü (Zito i Epanastasis ile/2014)

İKİ İMZA VE SÖYLEŞİ 

Şair Tuğrul Keskin, yeni kitabının tanıtımı ve imzası için, 1 Aralık Cumartesi günü Saat:             14.00-17.00 arasında İzmir Alsancak’taki Yakın Kitapevi’nde, 15 Aralık Cumartesi günü ise yine Alsancak’taki Kanguru Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluşacak. 
  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.