1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜM VÜCUT KANSER TARAMASI PET CT
TÜM VÜCUT KANSER TARAMASI PET CT

TÜM VÜCUT KANSER TARAMASI PET CT

PET CT nedir, neden istenir?

A+A-

Tıp teknolojisinde çığır açan gelişmeler arasında kabul edilen ve 2000 yılında TIME dergisi tarafından “tıp alanında yılın buluşu” seçilen pet ct görüntüleme yöntemi, kanser hastalıklarında en sık tercih edilen görüntüleme yöntemlerinden biridir.  Pozitron emisyon tomografisi (PET) ile bilgisayarlı tomografi birleştirilmesi ile elde edilen görüntüleme yöntemi, nükleer tıp metodudur. 

Akciğer kanserleri, lenfoma, malign melanoma, baş boyun tümörleri, meme kanseri, kolorektal kanserler, özofagus ve mide tümörleri, jinekolojik kanserler, mezotelyoma, primer kemik tümörleri ve primeri bilinmeyen metastazların Teşhis, Evrelendirme, Yeniden Evreleme  gibi birçok alanda kullanılan ve kullanımı ile başarılı sonuçların elde edildiği PET/CT görüntüleme yöntemi sayesinde hastalıkların erken dönemde teşhis edilerek gerekli tedavi işlemlerinin uygulanması daha rahat bir hale getirilmektedir. 

PET/CT neden istenir?

İnsan hayatında hangi hastalıklarla karşılaşacağı bilinen bir durum değildir. Bazen çok hafif hastalıklar, bazen de çok büyük hastalıklar, insanların karşısına çıkabilmektedir. Hastalıkların boyutu ne olursa olsun, bir hastalıktan etkilenmemek ya da en az etki ile kurtulmanın en temel prensibi, erken dönemde hastalığın tanılanmasını sağlamaktır. 

Bazı kanser hastalıkları erken dönemde belirti vermedikleri için maalesef ileri evrelerde ancak fark edilebiliyorlar. Ancak sağlık uzmanları, özellikle ailesinde kanser öyküsü bulunan kişilerin yıl içerisinde mutlaka kanser taraması yaptırmaları gerektiğini vurguluyor. PET/BT, yukarıda da saydığımız gibi birçok hastalığın tedavisinde, alınan sonuçların değerlendirilmesinde kullanılan nükleer tıp metodudur. Daha çok özel hastanelerde uygulanması, kişilerin randevu almalarını güç hale getirse de hastanelerle özel anlaşmalı olan Biyorad ile PET/CT görüntüleme konusunda destek alabilirsiniz. 

PET-CT fiyatları ne kadar?

Hastanelerde ve özel kliniklerde yapılan PET/CT fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyatların farklı olmasının birçok nedeni vardır. Hastanenin konumu, uygulamayı yapan uzman ve hastadan istenilen şekle göre fiyatlarda değişiklikler yaşanabilmektedir. 

Bu yüzden doğru bir fiyatın verilebilmesi için ön taramanın yapılması ve kişiden gerekli bilgilerin alınması gerekmektedir. Biyorad, özel görüntüleme merkezleri ve özel hastanelerle anlaşmalı bir kurum olup randevu alma işlemlerini kolaylaştıran bir kuruluştur.PET CT hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabileceğiniz internet sitesini ziyaret ederek ya da iletişim numarasından arayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.