Tüp bebekte mikroçip umut kaynağı

Tüp bebekte mikroçip umut kaynağı

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek tedavisinde mikroçip uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu.

Günümüzde tüp bebek tedavisi için başvuran hastaların yaklaşık yüzde 40-45’inde erkek faktörünün mevcut olduğu gözleniyor. Sperm sayı ve hareketliliğindeki azlıın doğal yollardan gebelik şansını ortadan kaldırmakta olduğunu ifade eden Fıçıcıoğlu, "Son dönemde geliştirilen mikro çipli tüp bebek tedavisi pek çok çifte umut kaynağı olmuştur. Harvard'da bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen bu yöntem ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır” dedi.


Tüp bebek tedavisinde mikroçip uygulamasının kullanılmasıyla birlikte gebelik oranlarında belirgin artış meydana geldiğine dikkat çeken Fıçıcıoğlu, “Mikro akışkan çip teknolojisi sayesinde DNA yapısı en iyi olan spermler seçilerek, en iyi olan embriyolar oluşturulmakta böylelikle başarılı sonuçlar alınmaktadır. Teknolojinin yeni olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.Ancak yenilikleri takip eden başarılı tüp bebek merkezleri bu uygulamaya geçmiştir. Bu yöntem erkek kısırlığında çok önemlidir” diye konuştu.

“Sperm çipleri geliştirilmiştir”
 

Sağlıklı spermlerin seçilmesinde yardımcı olacak sperm çipleri geliştirildiğini belirten Fıçıcıoğlu, “Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşmaktadır.Mikro kanallar kaliteli spermlerin seçimini sağlar. Sağlıksız DNA hasarlı spermler bir bölümde toplanırken, sağlıklı ve kaliteli olanlar mikro kanallardan geçerek başka bir bölümde toplanır. Seçilen bu spermler ile yapılan mikro enjeksiyon yönteminde elde edilen gebelik oranları daha yüksek olur.Bunu uygulayan kliniklerde başarı oranı çok daha yüksektir.

 

Normal fizyolojiye baktığımızda,sperm yumurta ile buluşmadan önce pek çok bariyerden geçer. Vajina ve servisteki mukus dediğimiz kadının doğal sıvıları bu görevi üstlenmiştir.Spermlerin kötüleri burada elenip sağlıklı olanlar rahim içine ulaşır.Mikro çip teknolojisi, tüp bebek tedavisi dışında başka alanlarda da başarıyla kullanılan çok önemli bir gelişmedir. Mikro enjeksiyon yönteminde sağlıklı spermlerin kullanılmasına olanak vermesi sayesinde, gebelik elde etmek oldukça kolaylaşmıştır. Bu yarışı kazanan spermler yumurtayı dölleme kabiliyetine sahip en iyi spermlerdir” diye konuştu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.