"TÜRK MEMURUNU FAKİRLİKLE İMTİHAN EDİYORLAR"

"TÜRK MEMURUNU FAKİRLİKLE İMTİHAN EDİYORLAR"

Çıray, Memur-Sen’in hükumetle yaptığı, memur maaşlarında 2018 için toplam yüzde 7.5'luk ; 2019’un içinse yüzde dokuz oranında artış öngören anlaşmayı sert bir dille eleştirdi.

CHP İzmir Milletvekili ve 15  Temmuz Fetö Darbesi Araştırma Komisyonu üyesi Dr. Aytun Çıray, Memur-Sen Başkanı Ali Şen’in, kuruluşu itibarıyla  iktidarın  kamudaki uzantısı olarak yapılandırılmış ve onun gücüyle  yetkili sendika haline getirilmiş  olan MEMUR-SEN’in her sözleşme döneminde tekrarlanan sözde pazarlık geleneğini devam ettirdiğini belirtti. ‘Ancak bu danışıklı dövüş bu kez memurumuza öncekilerden çok daha pahalı patlayacaktır’ diye konuştu. 

Aytun Çıray açıklamasının devamında memurların iki açıdan kıskaca alınacağını şöyle vurguladı: ‘Memurumuz bir yandan TÜİK tarafından sürekli makyajlanan enflasyon rakamlarının gerçek etkileri altında ezilecektir. Diğer yandan  maaşlarındaki makyajlı enflasyon rakamlarını dahi karşılamayan zam artışlarıyla derin bir yoksulluk girdabına sürüklenecektir. Bu Türk memurunun fakirlikle imtihan edilmesidir. Memurlarımıza buna layık gören iktidar zihniyetin kontrolsüz, sınırsız ve keyfi  harcamaları bu imtihanı daha da yakıcı kılacaktır. ’  

Aytun Çıray, bu konudaki açıklamasını şu vurgularla noktaladı: ‘  16 Nisan YSK imzalı mühürsüz referandumun Türk Milleti açısından en tatsız sonucu Gazi Meclis’in iyice işlevsiz hale getirilmesi oldu. Memurlara bu gülünç zammın layık görülmesinde bunun önemli bir payı vardır. Son iki KHK de bunun yeni ve çarpıcı kanıtıdır. Ancak buna rağmen Başbakan Binali Yıldırım’dan bu traji-komik zamla ilgili çok önemli soruları Meclis Başkanlığı vasıtasıyla cevaplandırmasını istiyorum. Amacım sadece tarihe not düşmek ve böylece Türk Milletinin şahsıma tevdi ettiği görev ve sorumlulukları yerine getirmektir.  

İşte Aytun Çıray’ın  tam da CHP’nin Adalet Kurultayı öncesinde özel bir önem verdiğini belirterek Başbakan Binali Yıldırım’dan cevaplandırmasını istediği sorular:

*Enflasyonun ölçüldüğü sepete neden en temel ürünler yerine “Motorize tank ve diğer zırhlı savaş araçları ve bunların parçaları, Turbo jet veya turbo pervaneli motor parçaları, Sıvı ve gazların akış, seviye, basınç veya diğer değişkenlerini ölçme veya kontrol etme için kullanılan aletler, Çinko oksit ve peroksit; titanyum oksit,  Pencereler, pencereli kapılar (Fransız penceresi) ve bunların kasaları ile kapılar ve bunların kasaları ve eşikleri vb. gibi hane tüketimlerinde kullanılmayan maddeler neden eklenmiştir? Amaç vatandaşın kullandığı temel ürünlerdeki enflasyon oranlarını düşük göstermek midir? TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları alt ve orta gelirlileri ne kadar temsil etmektedir?

*Tüketici fiyat endeksi, 2016 yılında kullanılan enflasyon sepetine göre hesap edildiği taktirde güncel enflasyon oranı nedir?

*2016 yılı bütünü ve 2017 yılı ilk çeyreği itibariyle kaç kamu görevlisi görevinden istifa etmiş, bunların kaçı özel sektöre iltihak etmiştir?

*2017 yılında memurlara %4 + %3,5 ile %7,5 ile neden enflâsyon altında zam yapılmıştır? Bu durumda MTV, ÖTV, KDV, emlak vergisi vb. gibi dolaylı vergilerde herhangi bir indirim planlaması yapılmış mıdır?

*Hükümetinizle kamuda yetkili sendika olan Memur-Sen’in bu yetkiyi elde ettiği tarihten bu güne kadar memurlar adına hükümetle yaptığı sözleşmelere bakıldığında memurların hakları korunmaktan ziyade hükümetin dayattığı rakamları kabul ettiği, sözleşme dönemlerinde hükümetin pazarlık aşamasında belirttiği rakamlara yönelttiği itirazların  sadece kamuoyunu aldatmaya yönelik bir politikayı yansıttığı, dolayısı ile müzakere görüntüsü adı altında bir danışıklı dövüş yürütüldüğü  görülmektedir. Neden?

*Memur-Sen’in bir önceki başkanının 2015 genel seçimlerinde AKP listesinden milletvekili olması üyelerinin haklarını hükümete karşı yeterince savunmamasının bir mükâfatı mıdır?

*Bütün bunlar  Memur-Sen’in yetkili sendika kılındığı tarihten bu güne kadar yaptığı bütün sözleşmeleri şaibe altında bırakmaz mı? 2017 Sözleşmesinde de aynı danışıklı dövüş manzaraları tekrarlandığına göre bu sözde sözleşme müzakerelerinin yürütücüsü Memur Sen Başkanı’nın 2019’da AKP listelerinden milletvekili adaylığını garantilemesi söz konusu mudur?  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.