1. YAZARLAR

  2. Ali Eyce

  3. Türkiye Çalışıyor! Avrupa Düşünüyor!
Ali Eyce

Ali Eyce

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Çalışıyor! Avrupa Düşünüyor!

A+A-

Türkiye’nin Suriye’de güvenlik bölgeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın bize düşündürdüğü ne varsa, emin olun Dünya’ya ve özellikle Avrupa’ya düşündürdüğü en az bin katı daha çok, daha büyük,  hata etkili!

Avrupa korkuyor!

Avrupa titriyor!

Avrupa gelecek kaygısı taşıyor!

Avrupa’nın özgürlük içinde yaşanan ülkeler olduğunu, güzel ülkeler olduğunu, yaşamın kolay olduğunu, kazanmanın veya kaybetmenin mümkün olduğunu, insanca yaşanacak, hakların ve hukukların korunduğu yer olduğunu üstüne basa basa Dünya’ya örnek göstererek reklam yapan Avrupa,  şimdilerde bunun elinden gideceğinin endişesini en derinden hissediyor.

Dünyanın ön güzel bahçesini yaptığınızda size gıpta ile bakarlar. Sizin bahçenizi örnek olarak almaya çalışırlar. 

Bu en doğal insan refleksi!

Ama dünyanın en güzel bahçesini yaparken, başka bahçeleri darmadağın ederseniz, o bahçelerde ot yetişmesine dahi izin vermezseniz,  o bahçelerde kaktüslerin oluşmasına neden olursanız,  örnek bahçenize sadece bakmazlar, sadece örnek almazlar,  bahçeye gelirler, o bahçenin içinde gezerler, bahçenin güzelliğini yaşamak isterler.

Bu da en doğal insan refleksi!

Afganistan’da, Pakistan’da, Afrika’da,  Ortadoğu’da insanların güzel bahçeli evleri olmasına izin vermeyen Avrupa,  şimdi kendi güzel bahçelerine göz diken insanların varlığından korkuyor.

Korkunun ecele faydası yok.

Dünyada bir yerleri güzelleştirirken, bir yerleri de berbat hale getiriyorsanız, dolu bardağa dökülen suyun, boş bardağa akması gibi bunu engelleyemezsiniz.

Bu de en doğal hareket refleksi!

Türkiye’ye gelen 3 milyon 600 bin Suriyeli göçmen ya ülkelerine dönecek, ya da en güzel bahçeleri olduğunu iddia eden Avrupa’ya gitmek isteyecek.

Bu da en doğal tercih refleksi!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.