1. YAZARLAR

  2. Rukiye Doğan

  3. Türkiye’de Kadın Olmak!
Rukiye Doğan

Rukiye Doğan

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de Kadın Olmak!

A+A-

En zor soru bence bu. Kadın olmak… Kadın olmak zor evet, Türkiye’de kadın olmak ise tamamen karmaşık ve zor bir durum. Birçok görünmez etiket üzerinde iken uğraşıyor olmak, çabalamak, hakkını aramak ama etiketler yüzünden bu hakları tamamen alamamak. 

Kadınların Psikolojik desteğe erkeklerden daha çok ihtiyaç duyduğu aşikar çünkü çoğu erkek eşine, sevgilisine veya iş arkadaşına nasıl bir psikoloji yaşattığının veya baskı oluşturduğunun farkına varamıyor. Bu nedenle de bu baskıyı yaşayanlar soluğu psikologda alıyorlar. Bu aşamada aslında bize düşen kadına güç kazandırmak, kendisini fark etmesini sağlamak oluyor. Birçok kadın yapacaklarının, başaracaklarının farkında bile değil, bunun nedeni ise hiç teşvik edilmemiş, cesaretlendirilmemiş en önemlisi kendisine güven duydurulmamış olması. Bizim onlardan istediğimiz ise kendi içlerindeki ışığı bulup çıkarmaları. Seansta ne konuşacağım diye düşünen birçok kadın o koltuğa oturduğu anda aslında kendi içindeki sıkışmışlıkları, bulamadığı çözümleri, yaşadığı ama bastırdığı ve alışmak zorunda kaldığı sorunlara değinmeye başlıyor. Buna ise kendisi bile şaşırıyor çünkü sorunları sindirmeye o kadar çok alışmış ki seans sırasında kendisi bile bu kadar hızlı farkındalık yaşamasına inanamıyor.

Aslında kadının gücü her yerde, her ülkede, her alanda mevcut. En önemlisi kadın üreten ve çoğaltandır. Bu bile kadını ne kadar güçlü ve kutsal yapmaktadır. Bir yerde kadın varsa düzen vardır, sevgi vardır, annelik vardır, iyilik vardır. Bunu bilen ve kıymet gösteren erkeğe ise kadın daha da çoğalarak ve daha çok sevgi ile gitmektedir. Kadın kendi ışığını değer gördüğü yerde daha da parlak hale getirmektedir. Kadının yeri eşinin önünde veya arkasında olmak değildir, eşi ile beraber yan yana birlikte yürümek ve ilerlemektir.

Ülkemizde son yıllarda kadın cinayetlerinin artması ile de kadınların direnişi ve çözüm arayışı artmıştır. Hiçbir kadın ne olursa olsun öldürülmeyi hak etmemektedir. Kadınlar içlerindeki gücü,bu haberler sonrasında çıkartmaya başlamakta ve direniş göstermektedirler. Böyle de devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar