1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uluslararası turnuva heyecanı İzmir'de başlıyor
Uluslararası turnuva heyecanı İzmir'de başlıyor

Uluslararası turnuva heyecanı İzmir'de başlıyor

Genç mucitleri bir araya getiren ve dünyanın en büyük turnuvası olan FIRST®  LEGO®  League uluslararası turnuva heyecanlarından biri bu yıl İzmir’de yaşanıyor.

A+A-

Tüm dünyada 98 ülkeden 40 bin takım ve 320 bin katılımcının yer aldığı turnuvaların uluslararası finallerine Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Lübnan ve Uruguay’ın yanı sıra Türkiye’de İzmir ev sahipliği yapacak.   Dünyanın en büyük çocuk ve gençlik organizasyonlarından olan FIRST LEGO League bu yıl tüm dünyada 98 ülkeden 320 bin katılımcıyı “INTO ORBIT: Uzay Serüveni” teması kapsamında bir araya getirdi. Kendi ülkelerindeki ulusal turnuvalarda dereceye giren takımlar için uluslararası turnuva heyecanı geçtiğimiz ay başladı. Amerika’nın Teksas, Michigan, Arkansas ve Kaliforniya Eyaletlerinde gerçekleştirilen uluslararası festival ve turnuvayı geride bırakan FIRST LEGO League’in sıradaki durağı ise İzmir olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Kahramanları Derneği ve İZFAŞ tarafından HSBC Bank ana sponsorluğunda Türkiye’de “Bilim Kahramanları Buluşuyor” ismiyle gerçekleştirilen turnuvalar, “Open International Turkey” adı altında 22-25 Mayıs tarihlerinde 41 ülkeden 83 takım ve 800 katılımcıyı fuarizmir’de ağırlayacak. 

İzmir’den dünya atağı geldi 

Bu yıl Amerika’nın Arkansas, Kaliforniya, Batı Virginia, Teksas ve Michigan eyaletleri ile Avusturalya, Lübnan ve Uruguay ülkelerinde gerçekleştirilecek uluslararası festival ve turnuvaları Türkiye’de 2010 yılından sonra ikinci, İzmir’de ise ilk kez düzenlenecek. Bir toplumun gelişebilmesi için çocukların mühendislik ve matematik ile yetişmesi gerektiğine inanan FIRST Vakfı’nın (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Başkanı Donald E. Bossi’nin geçtiğimiz sezon katıldığı turnuva sonucunda İzmir, başarısını kanıtlayarak 15’nci sezonda uluslararası turnuva düzenleme hakkı elde etmişti. Türkiye’de 2005 yılından beri Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen turnuvalarda pek çok yerel ve ulusal turnuvaya ev sahipliği yapan İzmir, küresel deneyimlerle çalışıp toplumsal anlamı olan çözümler üreten bir gençlik yetişmesi için vitamin görevi gören FIRST LEGO League kapsamında uluslararası bir gurura imza atacak. Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarında 41 ülkeden 83 takım uluslararası turnuva için İzmir’de buluşarak, çalışmalarını sergileyecek. 

Genç Mucitler gelecek için robot tasarlıyor 

Turnuvaya katılan takımlar gönüllü koç ve danışmanlar rehberliğinde proje sürecini öğreniyor. Her sezon tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili çalışan genç mucitler sırasıyla problemi tanımlıyor, çözüm stratejileri geliştiriyor, kendilerine verilen robot kitleri ile çözüm önerilerini projelendirerek robotlar tasarlıyor. Proje süreçlerinin ardından farklı illerde gerçekleşen turnuvalarda buluşan takımlar, proje sunumlarını yaparak robotlarını sergiliyor. 

Tema: “INTO ORBIT: Uzay Serüveni” 

Bu yılın teması ise insanlığın geleceğe açılan alternatif yaşam alanı uzayın derinliklerine vurgu yaptı. Günümüzde insanların uzaya gidebilmek için denedikleri yöntemleri ve yaşadıkları zorlukları düşündüren tema çocukları önce bu sorunlar üzerinde düşündürdü. Genç mucitler, ilk olarak önceden denenmiş çözümlere baktı ve bu çözümlerin neden yetersiz kaldığına kafa yorarak Projelerinde alternatif yöntemler geliştirip mevcut çözümlere ya inovatif yaklaşımlar ekledi ya da tamamen yeni fikirler üretti. Böylece çocuklar, “INTO ORBIT: Uzay Serüveni” temalı bir proje üretip geliştirirken, diğer taraftan tasarladıkları ve programladıkları robotlarla, temayla ilgili görevleri tamamladı. Tüm bu süreç sonunda ise çözüme götüren yolda FIRST LEGO League onlara şunu öğütledi: “Yaratıcı ol, problemini doğru tanımla, çözümüne odaklan ve fikrini nasıl paylaşacağını tasarla” 

FIRST LEGO League nedir? 

ABD’de başarılı mühendis, mucit ve girişimci olan Dean Kamen’in “Toplumlar zihinsel olarak kucakladıkları kişilere benziyor” cümlesinden yola çıkarak toplumun, sanatçı ve profesyonel sporcuları kucakladıkları gibi en az onlar kadar değerli ve topluma katkı oranı yüksek olan mühendis ve bilim insanlarını kucaklamaları gerektiğini düşünen FIRST Vakfı’nın kurulmasının ardından; 1998’de ilk kez gerçekleşen turnuvalarda öğrenciler, yaşadığı dünyaya duyarlı ve faydalı bir bilinçle topluma kazandırılıyor. 

Bilim Kahramanları Derneği hakkında 

FIRST® LEGO® League (Bilim Kahramanları Buluşuyor), dünyada özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle Türkiye’de 15 yıldır gerçekleştiriliyor. Bu organizasyon, son 6 yıldır Bilim Kahramanları Derneği çatısı altında düzenleniyor. Bilimi toplumun odak noktasına getirmek amacıyla gönüllü bir ekip ile yola çıkan ‘Bilim Kahramanları Derneği’, her yaştan çocuk ve genci bilim ile buluşturan, kar amacı gütmeyen, kamu yararı gözeten bir kurum olarak hizmet veriyor. Bu doğrultuda tüm yaş gruplarından çocuk ve genci, dünyanın önemli bilim etkinlikleriyle buluşturuyor. Daha fazla bilgi almak için; www.bilimkahramanlari.org/tr/ web sitesi ziyaret edilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.