1. YAZARLAR

  2. Işıl Mencik

  3. UMUDUNU KAYBETME!
Işıl Mencik

Işıl Mencik

Kalpten kaleme
Yazarın Tüm Yazıları >

UMUDUNU KAYBETME!

A+A-

Hayata dair yaşadıklarımız savrulmalara, vazgeçişlere, gitmelere, kalmalara, zorunluluklara yol açıyor olsa da senden umut etmeni bekleyen bir parça yüreğin var. İçinde yeşermeyi, büyümeyi, büyüyüp sana yol olmayı, yollarına güller sermeyi bekleyen kocaman yüreğin…

Yüreğine barındırdığın güzellikler umuduna umut olabilir.

İnsanı en çok üzen şey ‘’kaybetmek’’ değil midir? Kıran kızdıran ve mutsuz eden… Kaybetmek dediğim hayatınızdaki insan, güveniniz, inancınız, duygularınız, hisleriniz, onurunuz, neşeniz, itibarınız, dengeniz, özgürlüğünüz, aklınız ve KENDİNİZ… 

Korkularımız hep bunlardan ibaret yaptığımız her işte, her durumda ve olayların içinde yüzleşemediklerimiz,yüzleşmediklerimiz...

Kaybettiğiniz şey manevi veya maddi olabilir. Hepsi insana aynı acıyı verebilir mi? Gerçek olan insanların yüklediği anlamdır. (Örneğin arabasına aşık bir insan, insana aşık bir insan, tabiata aşık bir insan. ) Neyin üzerine inşa edildiyse yıkılan o olur. 

Kazanmak ve kaybetmek birikir omuzlarında hangisinin ağır geldiğini bilemem elbette ama biri mutlaka ağır gelecek hayata bakışın, felsefen olacaktır.

Etrafınızda yayılan o renkli, canlı enerjiyi üzerinize alın enerjiyi nereye koyarsanız filizlenen kısım orası olacak. Enerjinin başarıya, doğru adımlara, doğru seçimlere enerjimizin yayılıp çoğaldığını, çoğalıp güçlendiğini unutmayalım. Korkularınızı enerjinizin eline verirseniz ruhunuzu, hayata karşı olan enerjinizi kaybetmiş olursunuz. Kısacası kendi limanında kaptanı olmayan gemi olursunuz.

Varlığımız nefes almak, bir boşluğu doldurmak demek değildir. Fark edilmektir fark ettirebilmektir. İnsanoğlunun bağımsız yaşamayacağı tek şey duygularıdır. Çünkü duygularımız her an bizimle hareket halindedir. Kaybetme korkusu tüm bastırılmış duyguların temel duygusudur. Elbette duyguları kontrol altında tutabilmek insanın kendi elindedir. Kişi (patolojik boyutta olmadığı sürece)kendi doktorudur. 

İnsanın yargılanmadan en rahat dolaşabildiği yer zihnidir. Kaybetmeyi, korkuyu, ne bastırmak ne de yüzeye çıkarmak doğrudur. Kontrol altında tutabilmek kendinize yapacağınız en güzel iyiliktir.

Kazanabilirsiniz, kaybedebilirsiniz yaşadığımız sürece olmazsa olmazımız. Kazanmasaydın bugünün sahibi olmazdın. Kaybetmeseydin dünkü tecrübelerinle bugün kazanmak için uğraşmaz ve o gücü yeniden kendinde bulamazdın. Bazen kaybettiğimizi düşündüklerimiz aslında en büyük kazanımımız olabiliyor. Önemli olan bunu farkında olabilmek ayırt edebilmektir.

Umudunu kaybetme; Ne mutlu ki nefes alabiliyor, havayı soluyor, duygu ve düşünlerinin kontrolü bende diyebiliyorsun. 

Umudunu kaybetme; Kapanır bir kapı açılır bin bir kapı (dua ve tevekkülle )

Umudunu kaybetme; Bir hayalin varsa onu al. Çünkü gerçek olmasını istediğin hayalin umudunu güçlendirir. 

Umudunu Kaybetme; HER ŞEY GÜZEL OLACAK …

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.