Usta Şair Hayata Gözlerini Yumdu

Usta Şair Hayata Gözlerini Yumdu

Dünyaca ünlü şair hayatını kaybetti.

Ses sanatçısı Onur Akay, Twitter adresinden dünyaca ünlü şairin vefat ettiğini yazdı. Özbekistan’da dönemin en büyük şairi olarak gösterilen Erkin Vahidov, 80 yaşında vefat etti.

Erkin Vahidov’un hayatını kaybetmesi Özbekistan’da derin bir üzüntü yarattı. Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, şairin sosyal medyada paylaşım rekorları kıran ünlü şiirinin bir bölümünü paylaşarak, acı haberi şairin Türk hayranlarına duyurdu. “Ne kadar kibirli dursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık. Öyleyse bu büyüklenme niye? Bu kibir, bu gurur niçin? (Erkin Vahidov)” yazarak ünlü şaire veda eden Akay, “Özbekistan ve Türk milleti büyük bir şairini Erkin Vahidov’u kaybetti.” dedi.

aaef14d9-fba6-4ebc-8557-e169874e13de

Erkin Vahidov kimdir?

Erkin Vahidov 1936 yılında Fergana'da dünyaya gelmiştir. “Tan Nefesf” isimli kitabı, şairi memleket çapında tanıtmıştır. "Özbegim" adlı kasidesi ise Erkin Vahidov'un adını dış ülkelerde de tanıtmıştır. Ünlü şairin "Altın Devar" komedisi de çok tanınmış bir eserdir. Bu eser, 1969 yılından bugüne kadar Akademik Tiyatro salonunda kesintisiz temsil edilmiştir. Çeviri alanında da tanınan şair, Goethe'nin tanınmış eseri "Faust'u, Özbekçe'ye tercüme etmiştir. Erkin Vahidov'un şiirleri "Seçme Şiirler" adıyla Türkiye'de de yayımlanmıştır.

İşte Onur Akay’ın bir bölümünü paylaştığı “Çaydanlık ve Bardak” isimli o şiir:

Ne kadar kibirli dursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık.

Öyleyse bu büyüklenme niye? Bu kibir, bu gurur niçin?

Mütevazı ol, hatta bir adım bile geçme gurur kapısından.

Bardağı insan bunun için öper daima alnından.

Erkin Vahidov

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.