1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uykusuzluğun bilinmeyen zararları
Uykusuzluğun bilinmeyen zararları

Uykusuzluğun bilinmeyen zararları

Amerika Nöroloji Akademisinin bunama ile uyku arasındaki ilişkinin anlaşılması için yaptığı araştırma uykusuzluğun bilinmeyen zararları ortaya çıktı.

A+A-

Uzmanlar, 12 yıl boyunca yaş ortalamaları 61 olan 321 kişiyi gözlem altında tuttu. Her katılımcının uyku döngüleri hesaplandı ve algı yetenekleri düzenli aralıklarla değerlendirmeye alındı. Araştırma süresince 32 kişide bunama ve bunlardan 24'ünde ayrıca alzheimer hastalığı görüldü.

Bulgular, REM uykusuna 90 dakikadan fazla sürede geçen kişilerde bunama görülme riskinin daha fazla olduğunu gözler önüne serdi.Bu kişilerin aynı zamanda uykularının yüzde 17'lik bölümünde rüya gördüğü, bu oranın bunama görülmeyenlerde yüzde 20 olduğu ifade edildi..

Uyku ile alzheimer arasındaki bağı açığa çıkarmak amacıyla Wisconsin Alzheimer Hastalıkları Araştırma Merkezi'nde yürütülen araştırmada da fareler ve gönüllü insan denekler kullanıldı.Araştırmada, uyku eksikliği çeken farelerde ve insanlarda, beyin hücrelerini öldüren tabakaları oluşturan yapılara yüksek oranda rastlandı.

Beyinde bu yapılara rastlanması alzheimerın ilk aşaması olarak değerlendiriliyor. alzheimerlı bireylerin, uykusuzluk hastalığı, uyurgezerlik ve gün içinde uyuklama gibi rahatsızlıklardan da muzdarip olduğu bildirildi. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kapsamında yapılan araştırmalara göre, uyku eksikliği, diyabet, inme ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara sebep oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.