Uykusuzluk tedavisinde kullanılan ilaçlara dikkat!

Uykusuzluk tedavisinde kullanılan ilaçlara dikkat!

Uykusuzluğun başka bir hastalığın belirtisi olarak kendini gösterebildiğini söyleyen Yataş Uyku Kurulu Uzmanı Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, “Tedavinin ilk aşaması, hastalığın teşhisi olmalı” ifadelerini kullandı.

Yataş Uyku Kurulu Uzmanı Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, psikolojik veya psikiyatrik rahatsızlıklar, bazı kalp hastalıkları, huzursuz bacak sendromu gibi uyku hastalıkları, uyku ilacı ve alkol kullanımının yer aldığını belirtiyor. Prof. Dr. Kaynak, uykusuzluğun başlangıç döneminde yani aylara, yıllara uzamadan çözümünün aranmasının sorunun kronikleşmesini engelleyeceği ifade ediyor.

Uykusuzluğa ilişkin en ciddi sorunun, uykusuzluğu bazen insomnia terimi ile ifade ederek bir hastalık gibi düşünmek olduğunu belirten Kaynak, şöyle devam ediyor: “Birçok hasta şikayetlerini ifade ederken ‘Bende insomnia varmış. Bütün uyku ilaçlarını kullandım ancak iyileşmedim’ diyerek söze başlar ve uykusuzluğunun düzelebileceğine inancı tükenmiş durumdadır. Oysa her uykusuzluk sorunu insomnia değildir.

1635921018-n-rolojiuzman-prof-dr-hakankaynak.jpg

Uykusuzluk tedavisinde uyku ilaçları veya yan etkileri dolayısıyla uyku veren ilaçlar kullanılır. Hastalara sakinleştiriciler, uyku verici ilaçlar, depresyon ilaçları veya antipsikotik dediğimiz gruptan ilaçlar verilir. Bu yanlış uygulama sonucu hastalar bir süre rahatlasa da kısa süre detolerans ve bağımlılık gelişmesinin yanı sıra hastalar ertesi güne yansıyan etkileri nedeniyle sabah uykulu ve yorgun uyanırlar. Uykuya dalma süresi bir süre için kısalmış olsa da uykunun kalitesi bozulur. Bu ilaçların bazıları da huzursuz bacak sendromu gibi uykusuzluk sebebi olabilecek hastalıkları artırır.”

Yataş Uyku Kurulu Uzmanı Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, uykusuzluğa öncelikle birçok hastalığın seyri sırasında karşılaşılabilecek bir belirti olarak yaklaşmak gerektiğinin altını çizdi ve “Tedavinin ilk aşaması, hastalığın teşhisi olmalı… Uykusuzluğa neden olan hastalık, örneğin huzursuz bacak sendromu ise tedavi huzursuz bacağa yönelik olmalıdır. Her durumda uzun süreli uykusuzluk tedavisinde uyku veren ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.” ifadelerini kullanarak açıklamasını sonlandırdı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.