Uzaya olan ilgi arttı

Uzaya olan ilgi arttı

İlk Türk Astronotunun uzaya gitmesiyle birlikte vatandaşların uzaya duyduğu ilgi arttı.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır tarafından teknoloji ve inovasyon gelişmeleri ile TEKNOFEST yenilikleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bilim Yunusemre Öğrencilerinin gerçekleştirdiği çalışmaların yer aldığı serginin açılışının ardından yapılan konferansa T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Uğurelli, şube müdürleri, öğretmenler, ortaokul ve lise öğrencileri katıldı.

aw141915-03-1.jpg

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE UZAY YARIŞMALARINA KATILIM ARTACAKTIR”

Program öncesi bir açıklama yapan T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır, “İlk programımız Manisa Celal Bayar Üniversitesindeydi. Orada özellikle üniversitedeki gençlerimizle bir araya gelerek Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak gençlere yönelik yaptığımız çalışmalarımızı anlattık. TEKNOFEST’in yarışma başvuruları devam ediyor. Son başvuru tarihi 20 Şubat. Bu kapsamda gençlerimizi bilgilendirdik. Onlara yarışmalara ve akabinde girişimcilik alanında yapabilecekleri çalışmalara yönelik gerekli bilgileri ve T3 Vakfı ve Girişim Merkezimizin çatısı altında yürüttüğümüz projelerden bahsettik. Şu an Yunusemre Belediyemizin merkezindeyiz. Burada da ortaokul ve lise öğrencilerimizle buluşacağız. Onların sorularına cevap vermeye çalışacağız ve onların da özellikle TEKNOFEST yarışmaları ve yeni dönemde 81 ilimizde açmış olduğumuz Dene-Yap Atölyelerinin başvuru süreçleri devam ediyor. Burada vermiş olduğumuz eğitimlerle ilgili gerekli bilgilendirme yapmayı hedefliyoruz. Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla ilgili bilhassa son dönemde milli uzay programımız kapsamında ilk Türk Astronotu Alper Gezeravcı’yı uzaya göndermiştik onun şu an dönüşü gerçekleşti. Bununla birlikle bu milli uzay programımız kapsamında gençlerimize uzay ve havacılık alanında, teknoloji alanındaki çalışmaları anlatmak, bunları dile getirmenin kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Bizler de TEKNOFEST’te roket, model uydu, dikey inişli roket gibi yarışmalar düzenliyoruz. Eminim önümüzdeki süreçte bu yarışmalara olan katılım artacak ve uzay alanında da yeni, derin teknoloji girişimlerinin TEKNOFEST yarışmalarından doğacağına inanıyoruz” dedi.

aw141915-07.jpg

TEKNOFEST 2024 yarışmaları için Manisa'da 45 bilgilendirme seminerinde 4 bin 370 öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildiği ve ve bugün itibariyle Manisa'da sistemde bin 229 başvuru bulunduğu öğrenildi.

aw141915-06.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.