Uzman anlatıyor, kalp krizi sonrası için öneriler

Uzman anlatıyor, kalp krizi sonrası için öneriler

Sağlık Bakanlığı’nın son verilerin göre, her iki ölümden birinin sebebinin kalp ve damar hastalıkları olduğu belirtiliyor. Her yıl yaklaşık 200 ölümün sebebi kalp krizi olarak belirlendi.

Ancak bütün bu korkutucu görüntüye karşın yaşam tarzı değişikliklerinin sağkalımı artırdığının altını çizen Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, kalp krizi geçirenlerin dikkat etmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

ekran-goruntusu-2021-07-28-101258.png


Önemli bir halk sağlığı problemi olan koroner kalp hastalığı kronik bir durum olduğundan, kalp krizi geçirmiş hastalarda erken ölüm riski de yüksek olarak gözlemleniyor. Bu nedenle Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, sağkalımı artırmak için hastaların uzun yıllarda edinmiş oldukları zararlı alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerektiğini vurguluyor. Ancak uzun yıllar devam eden alışkanlıkların kolay değiştirilemeyeceğinin gerçekçi bir bakış açısı olduğunu da söyleyen Uzm. Dr. Kadir Polat, bu bağlamda hasta ve hekim iş birliğinin önemini vurguluyor.

pexels-karolina-grabowska-4386466.jpg

RİSK FAKTÖRLERİ KONTROL ALTINA ALINMALI

Uzm. Dr. Kadir Polat, kalp krizi geçirmiş hastaların uygulaması gereken yaşam tarzı değişikliklerini sigaranın bırakılması, sıkı kan basıncı kontrolü, güvenli alkol kullanımı, diyet ve kilo kontrolü ile fiziksel aktivitenin artırılması şeklinde sıralarken, bu değişikliklerin nasıl etkiler yaratacağını detaylı şekilde anlattı.

SİGARA, KALP KRİZİ RİSKİNİ YÜKSELTİYOR

Sigara kullanımı, kardiyovasküler hastalıklarda oldukça güçlü ve bağımsız bir faktör olarak karşımıza çıkıyor ve kesinlikle kaçınılması gerekiyor. Pasif içiciliğe maruz kalma durumunun da hastalık riskini artırdığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat; “Sigara içenlerin kalp krizi ile başvurma riski içmeyenlere göre 2-3 kat daha yüksek. Gözlemsel çalışmalar, sigarayı bırakan hastaların ilerleyen yıllarda sigaraya devam edenlere göre ölüm riskinin azaldığını gösteriyor. Sigaranın bırakılması tüm ikincil korunma ölçütlerinde en etki olanı” dedi.

EGZERSİZ, KARDİYAK ÖLÜM RİSKİNİ %26 AZALTIYOR

Egzersiz terapisi, kalp krizini takiben rehabilitasyon amaçlı olarak uzun süreli kullanılıyor. Stabil koroner kalp hastalarında düzenli fiziksel egzersizin oldukça yararlı olduğu biliniyor. Egzersizin hayatı tehdit eden hastalıklarla ilişkili anksiyeteyi azaltabildiğini ve hastanın kendisine güvenini artırdığını belirten Uzm. Dr. Kadir Polat açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:
“Koroner rehabilitasyon programlarının bir parçası olarak egzersiz eğitiminin koroner kalp hastalarında kardiyak ölüm riskini %26 azalttığı biliniyor. Ayrıca egzersiz, hayatı tehdit edici hastalıkla ilişkili anksiyeteyi azaltabiliyor ve hastanın kendisine güvenini arttırabiliyor. Haftada en az 5 kez 30 dakika orta düzey yoğunlukta, hafif bir nefes darlığı noktasına kadar egzersiz öneriliyor. Başlangıç için hafif yürüyüşler en iyi egzersizlerdir ve yapılan egzersizlerin süresi yavaş yavaş artırılmalıdır. Hedeflenen egzersiz süresi haftada 300 dakikadır. Aşırı sıcak ve soğuk havalarda ise egzersiz yapmaktan kaçınılması gerekiyor.”

HİPERTANSİYON MUTLAKA KONTROL ALTINDA TUTULMALI

Kontrol altında tutulmayan hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık riskinin yükselmesine sebep oluyor. Bu nedenle özellikle kalp krizi geçiren hastalarda kan basıncının iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Tüm hipertansif hastaların tansiyon değerlerinin 140-90 mmHg’nin altında olması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Kadir Polat, “Kilo kontrolü, fiziki aktivitelerin artırılması, alkol alımının azaltılması, tuz kısıtlaması ve meyve, sebze tüketiminin artırılması gibi yaşam tarzı önlemleri hipertansiyonu olan tüm hastalara öneriyoruz” diye belirtti.

KALBİN DÜŞMANI OBEZİTEYE DİKKAT!

Çağımızın hastalığı obezite, kalp krizi geçirmiş hastalarda da artan bir sorun. Kilo vermenin, kan basıncı ve kan yağları üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kardiyovasküler hastalığı azaltığını söyleyen Uzm. Dr. Kadir Polat, diyet ve kilo kontrolüne ilişkin önerilerini de paylaştı:

  • Meyve (2-3 porsiyon), sebze (2-3 porsiyon), tam tahıllı besinler, balık (özellikle yağlı çeşitlerini haftada en az iki kez), yağsız et ve düşük yağlı süt ürünleri tüketmek.
  • Doymuş ve trans yağları sebze ve deniz kaynaklarından elde edilen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla değiştirmek ve toplam yağları toplam kalori alımını %30’unun altına indirmek.
  • Günlük 30-45 gram lif almak.
  • Alkollü içeceklerin tüketimini erkekler için günde 1-2 kadeh, kadınlar için günde 1 kadeh ile sınırlandırmak. 1 haftada tüketilen alkollü içecekteki saf alkol miktarı 100 gramı geçmemelidir. (1 duble rakı 25 gr, 1 kadeh şarap 16 gr saf alkol içerir.)
  • Kişisel tercihleri nedeniyle alkol kullanmayan hastalara, Kardiyovasküler koruma amacıyla alkol tüketimi tavsiye edilmemelidir.
  • İşlenmiş ve hazır gıdalardan kaçınmak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.