Uzman uyarıyor! Bilinçsiz beyazlatma tehlikeli olabilir

Uzman uyarıyor! Bilinçsiz beyazlatma tehlikeli olabilir

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Irmak, diş kararması için yapılan diş beyazlatma işleminin, doktor kontrolü olmadan yapılmasının zararlı olabileceğini belirtti.

Yanlış beslenme ya da doğal sebeplerle sararan ve lekelenen dişleri, ağartma yöntemiyle eski beyaz hallerine döndürmek mümkün. Ancak doktor kontrolü olmadan yapılan bilinçsiz beyazlatmalar dişlerde kalıcı hasarlara neden olabilir.

aw393733-01.jpg

Kişisel görünümüne özen gösterenlerin en çok önem verdiği şeylerden biri beyaz ve temiz dişlere sahip olmak. Ancak zamanla, tükettiğimiz besinler başta olmak üzere kullanılan ilaçlar ya da yapısal nedenler, dişlerin sararmasına ya da lekelenmeye yol açabilir. Bu lekelerden ise ağartma yöntemiyle kurtulmak mümkün. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor ve sonrasında bakım yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nden Doç. Dr. Özgür Irmak konu ile ilgili önemli ipuçları paylaştı:

Dişlerin renk değiştirmesinin sebepleri

Sık tüketilen çay, kahve, alkol gibi içecekler ve boyayıcı yiyeceklerin diş minesine tutunarak dişte renklenmeye neden olabileceğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Irmak, dişlerdeki renk değişiminin en önemli sebeplerinin başında ise tütün kullanımının geldiğini söylüyor. Yaş faktörünün de dişlerdeki renk değişimlerinde belirleyici faktörlerden olduğunu belirten Doç. Dr. Özgür Irmak “Dış mine tabakası fırçalama ve diğer faktörler nedeniyle zamanla aşınır. Aşınma sonucu incelen minenin altında daha sarımsı renkteki dentin tabakası yüzeyden yansır ve sonuçta diş daha sarı renkte görünür” diyor. Bazı lekelenmelerin, diş hekimi tarafından yüksek devirli fırça yardımıyla temizlenebileceğini söyleyen Doç. Dr. Irmak, dişin içine işlemiş, antibiyotik kaynaklı veya yaşlanmaya bağlı renklenmeler içinse ağartma tedavisi uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Diş ağartma, diş yüzeyinde herhangi bir aşındırma yapmadan dişlerin doğal rengini açmanın çok etkili bir yoludur. Ağartma tedavisi, ağartıcı maddenin diş yüzeyinde belli bir süreyle etki etmesi sonucu dişin içerisine nüfuz edip, dişteki renklenmiş yapıları daha açık bir renge dönüştürmesi esasına dayanıyor. Bu işlem hekim tarafından klinikte yapılabileceği gibi hekim kontrolünde evde de uygulanabiliyor. Doç. Dr. Özgür Irmak, ileri derecedeki vakalarda her iki uygulamanın birlikte yürütülebileceğini söylüyor. İki ila dört hafta içinde tamamlanan tedavi ile sadece mevcut doğal dişlerin tonu açılabiliyor. Protezler ve dolgular üzerinde ise herhangi bir değişim oluşturmuyor.

Diş ağartması tedavisinin sonucunun kişiden kişiye değiştiğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Irmak, ağartmanın etkilerinin üç yıla kadar sürebildiğini söyledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.