1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzmanlardan uyarılar! Zor işleri erken saatlerde yapın...
Uzmanlardan uyarılar! Zor işleri erken saatlerde yapın...

Uzmanlardan uyarılar! Zor işleri erken saatlerde yapın...

Yaşam tarzımızı çalışma saatlerine göre ayarlamak zorunda kalıyoruz. Yine de işte geçirdiğimiz saat aralığı aynı olsa bile vaktimizi değerlendirme şeklimiz benzemeyebilir.

A+A-

Araştırmaya göre beynimizin verdiği kararlarda, günün saatleri etkili oluyor. Ödül işletim sistemini 'beyindeki potansiyel riskleri hafifletmeye yardımcı olmaktan ve ne yapıp ne yapmamamız gerektiğine karar vermekten sorumlu olan kısım' olarak tanımlayabiliriz.

Araştırma ekibinin başı olan Jamie Byrne, bizim için iyi olacağını düşündüğümüz şeyleri belirlerken ödülle ilişkili etkenlerin ve iç etkenlerin yanı sıra günün saatinin de etkili olduğunu ifade etti. Byrne, beynin, günün belirli saatlerinde ödülleri diğer saatlere göre daha çok 'beklediğini', dolayısıyla daha iyi karar verdiğini söylüyor.

Araştırmacılar, normal gündüz saatlerinde çalışan ve jet lag ile sonuçlanacak uzun mesafeli bir yolculuk yapmamış 16 sağlıklı genç insan üzerinde çalıştı. Deneklere kumar oynatıldı ve beyindeki kan akışı gerçek zamanlı olarak izlendi.

Deneyin sonunda beynin 'sol putamen' olarak bilinen alanının 'insanlardaki ödül işlevinin temel bileşimi' olduğu saptandı. İnceleme, 10.00, 14.00 ve 17.00 saatlerinde yapıldı. Elde edilen verilere göree beynin en zayıf olduğu saat 14.00'tü. Uzman psikologlar, öz kontrolümüz sabah saatlerinde zirve noktasında olduğu için yapılacaklar listesindeki zor işleri başa koymamız gerektiğini söylüyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.