Uzundere'deki HES'e İzmirli Erzurumlular Karşı Çıktı

Uzundere'deki HES'e İzmirli Erzurumlular Karşı Çıktı

Erzurum'un Uzundere ilçesine yapılması planan HES'e İzmir Erzurumlular Derneğinden tepki geldi.

Türkiye’nin 11. Cittaslow (sakin şehir) seçilen Erzurum’a bağlı Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy kentte yapılması planlanan HES Projei’nin engellenmesi için İzmir’in güçlü stklarından Ege Bölgesi Erzurum Dernekler Birliği Federasyonu’ndan destek istedi.

Bugün Seferihisar’da yapılacak olan sakin şehirlerle ilgili toplantı nedeniyle İzmir’e gelen Başkan Halis Özsoy ve Kaymakam Hacı Arslan Uzan, Karşıyaka Öğretmenevi’nde Uzundere ve Tortumlu hemşehrileriyle toplantı yaptı. Toplantı sırasında gündemdeki HES Projesi konusu da masaya yatırıldı. Ak Partili belediye başkanı ve kaymakam gezici zihniyetiyle bir karşı duruş olmadığını, siyasi kaygıdan uzak, kentin yıkımı anlamına gelen projenin yeniden gözden geçirilmesini istediklerini vurgu yaptılar. Bilindiği gibi Uzundere’den geçen Tortum Şelalesi’nden döküldükten sonra Çoruh nehrine karışan Tortum Çayı üzerine HES yapılma kararı sakin şehir olarak turizmde önemli bir atılım yapan kentte tepkiyle karşılanmıştı. Karara göre çay üzerinde yapılacak santralle elektrik üretimi planlanıyor.

Uzundere 3

Tortum Çayı üzerine HES yapılma kararını eleştiren Uzundere Belediye Başkanı AKP’li Halis Özsoy, sakin kent olarak konunun kente vereceği zararı bilgi ve belgeleriyle Başbakan’a izah edeceklerini ifade etti. Kaymakam Hacı Arslan Uzan da yaptığı açıklamada, gerekirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar konunun anlatılması için stkların kamuoyu oluşturma ve desteğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Ege Bölgesi Erzurum Dernekler Birliği Federasyonu Başkanı Muzaffer Okumuş imza toplanmasından, kamuoyu oluşturulmasına kadar gereken her konuda çalışma yapılacağını kaydetti.

KÖYE GERİ DÖNÜŞ PROJESİNE DESTEK

Öte yandan toplantıda söz alan Tortumlu dünyaca ünlü saç tasarım markası Harun Cici öye Dönüş projesiyle diğer adıyla sılai rahim / akraba turizminin hem doğaya hemde bu kadim topraklara önemli katkılara sağlayacağını belirterek destek istedi. Kaymakam ve başkan dadaşlık ruhunun yaşatılması ve ikinci ve üçüncü neslin kökleriyle irtibatını kaybetmemesi için önerinin önemli olduğunu belirttiler. Başkan Özsoy, “Böyle bir proje hazırlarsanız 10 çocuğun gezi masrafını karşılamaya hazırım. Akraba turizmi çok önemli. Akraba turizmiyle ilgili de o projede bize ne görev düşerse yapmaya hazırız. Köyünde ev yaptırmak isteyenlerin projesini biz çizdiriyoruz. Ruhsat parasını biz ödüyoruz. Bir kamyon da kumunu vetaşını veriyoruz. Ev önemli bir bağdır. İnsan evi için mekleketine gider” diye konuştu.

Toplantıya Erzurumlu işadamı İlhami Çakar ile Karşıyaka Kemalpaşa Camii İmamı Tortumlu Sırrı Özdemir ile Uzundereli ve Tortumlu Erzurumlular katıldı.

Uzundere 2

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.