Aysel Ateş Abdullazade

Aysel Ateş Abdullazade

Yalnız kadın... 

Merhaba Medya Ege'nin değerli okuyucuları! Bugün yalnız kadının bizim bildiğimiz yalnızlıktan hangi mesafede olduğuna bakalım istiyorum. Siz ne dersiniz? 

Neden yalnız erkek değil, yalnız kadından yazıyoruz, yalnız kadına acıyor, onun halini anlatıyoruz sürekli. Şiirlerde, romanlarda, hikayelerde ve gerçek hayatta hep bunu konuşuyoruz. Çünkü bu toplumda 'yalnız kadın' tanımı daha çok mevzu içeriyor, daha çok yüklüdür, anlamı daha ağırdır, daha derindir açıklaması. 
Çünkü bu toplumda bir düşünce hakimdir; Kadın erkeğe bağımlıdır. Yalnızlığı ile mutlu ve huzurlu olmadığını düşündüğümüz kadınlardan işgence çekiyoruz ve toplum olarak bu işgenceyi onlara da yansıtıyoruz.

Yalnız kadın beğenilmeyen, tercih edilmeyen, okumayan, bir becerisi olmayan, çalışmayan, üretmeyen, çocuk doğurmayan, bulaşık yıkamayan, temizlik yapmayan kadın değil. 

Yalnız kadın evladı olmadığı için yaşım geçiyor demeyen, evliliği hayat amacına çevirmeyen, özgüvenini bir erkeğin sevgisinden kazanmayan, geç kaldım diyerek karşısına çıkan ilk erkeği hayatına almayan, mutluluğu bir adama bağlamayan kadındır. 

Şimdi söyleyeyim size yalnız kadın kimdir ve neden yalnız 'kadındır'... 

Yalnız kadın gözleri ile konuşan, dertlerini kendi omuzlarında taşıyandır. Kendinle konuşa bilmek büyük bir saltanattır. 

Yalnız kadın kimseden beklentisi olmayan asil kadındır. Bir beklentinin olmaması saadettir. 

Yalnız kadın hayallerini bir erkeğe bağlamayan, arzularını gerçekleştirmek için erkeğe ihtiyacı olmayan kadındır. Başkasına ihtiyaç duymayan kadın kendini mutlu hisseder.

Yalnız kadın 'Caron's Poivre' parfümüne sahip olmak için bir erkeğin banka kartını sahiplenmeyen kadındır. İhtiyaçlarını ve isteklerini karşılamayı becermek insan için bir yükümlülüktür. 

Yalnız kadın kendi ayakları üzerinde alnı açık dura bilen kadındır. Ayakta dura bilmek için kendine inanmalı ve etrafa gözünü kapamalısın.

Yalnız kadın kendi dünyası olan ve o dünyada kendine sarılmayı bilen kadındır. Kendini sevmekten başlamalısın. 

Yalnız kadın kendine saygısı olan kadındır. 

Yalnız kadın sizin bildiğiniz yalnızlıktan çok uzaktadır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar