1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Yeni korsan düzenlemesi yürürlüğe giriyor
Yeni korsan düzenlemesi yürürlüğe giriyor

Yeni korsan düzenlemesi yürürlüğe giriyor

Resmi Gazete’de yürürlüğe giden yeni bir düzenlemeye göre, korsan internet uygulamalarına taşıtını kullandıranların belgesi iptal edilecek ve faaliyetleri 2 yıl boyunca yasaklanacak.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı’na verdiği talimatla korsan taşımacılık yapanlara ağır cezalar geldi. Resmi Gazete’nin 25 Mayıs tarihli sayısında Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerinin bu faaliyetlerine devam etmeleri halinde, karşılaşacakları yaptırımların yer aldığı bir mevzuat düzenlemesi yapıldı.

Değişiklik maddesinde; karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verilecek.

2 yıl yasak geliyor

Böylelikle, yetkisi dışında taşımacılık yapanlara öncelikle uyarma, tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya varacak idari işlemlerin uygulanması sağlandı.

Uber'e çalışan araçları kendi bünyesinde kayıtlı gösteren firmalara uyarı cezası verilecek. Devamı halinde ceza kesilecek. Öte yandan, yasa dışı taşımacılık yapanların özellikle D2 belge sahibi firmalarla anlaşarak, bu firmaların belgelerinde kayıtlı taşıtlarını faaliyetlerinde kullandığı ve bu işten teknoloji kullanım ücreti adı altında komisyon aldığı tespit edildi.

İşte korsan taşımacılık için verilecek cezalar


Yeni düzenlemeyle;


Taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek.


Bu uyarılar 3.000 TL yatırılarak kaldırılabilecek.


1 yıl içinde iki defa aynı ihlali yaptıkları tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak.
 
 
En çok Uber'i etkiler
 

Yapılan düzenleme en çok Türkiye'de bu alanda faaliyet gösteren en büyük firma olan Uber'i etkileyecek. Ayrıca Uber benzeri bir çözüm olan Careem de bu düzenlemeden etkilenecek. Yapılan düzenlemenin uygulamaya nasıl geçirileceği ise şimdilik belli değil. Geçmişte de benzer düzenlemeler çıkmış ancak uygulamada farklılar yaşandığı için mevcut durumda bir değişiklik olmamıştı.

Kaynak: Teknolojioku

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.