Yeni Kürt Partisi Kuruluyor

Yeni Kürt Partisi Kuruluyor

İki parti birleşme partisi aldı ve yeni Kürt partisini kuracaklar.

HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarıyla ilgili düzenlemenin gündemde olduğu sırada Kürt siyasetinde yeni bir aktör sahnede ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) ile Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) birleşecek. İki partinin genel başkanı yaptığı açıklamada, HDP'yi "PKK'nın uzantısı olmak ve 6 bin kişinin ölümünün sorumlusu" olmakla suçlayarak, "Bölgede yeni bir muhataplık için var olacağız" dedi.

hdp-nin-yerine-birlesme-karari-alan-kadep-ve-t-kdp-2159514

HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündemde. Tartışmalar sürerken böyle bir durumda ortaya çıkacak boşluğu doldurmaya talip iki Kürt partisi de birleşme kararını açıkladı. Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) ile Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) birleşecek.

İki parti arasında yaklaşık 8 aydır sürdürülen tek çatı altında toplanma çalışmalarında sona gelindiği, 27 Mayıs’ta Diyarbakır’da düzenlenecek organizasyonla KADEP ile T-KDP'nin birleştiğinin kamuoyuna açıklayacağı bildirildi.

T-KDP Genel Başkanı Mehmed Emin Kardaş, yaptığı açıklamada, Kürt siyasetinde yeni bir sayfa açmak, yeni bir soluk kazandırmak için KADEP ile birleşeceklerini belirterek, "Bölgede yeni bir muhataplık için var olacağız. Şiddetten uzak, kimseye düşmanlık gütmeyen bir politikamız var" dedi.

Geçmişi uzun yıllara dayanan siyasi bir gelenekten geldiklerini ifade eden Kardaş, "Siyasi bileşenlerimiz hep dağınık bir şekilde bugünlere geldi. Bu yapıları bir şemsiye altında toplamak için 8 ay önce girişim başlattık. KADEP başta olmak üzere dağınık kesimlerle bir arada olmamız gerektiği yönünde karar aldık" diye konuştu.

Birleşmeden sonra güçlü bir yapılanmanın ortaya çıkacağına inancını dile getiren Kardaş, “Kürtlerin değerlerini koruyarak yeni bir muhatap oluşturacağız. Böylece hatırı sayılır bir güce ulaşacağız. Güzel bir imajımız var ve halktan büyük bir destek görüyoruz. Seçimlerde iyi bir oy alacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"HDP’nin yanlış politikaları nedeniyle 6 bin kişi öldü"

Bu birleşmeden PKK ve onun siyasi uzantılarının rahatsız olacağına dikkati çeken Kardaş, böyle bir durum karşısında Kürtlerin gereken değerlendirmeyi yapacağını söyledi. Kardaş, HDP’nin ilk kurulduğunda dile getirdiği taleplerden uzaklaştığını belirterek, "HDP, Kürt sorunu ve Kürt değerlerini es geçmiş bir partidir. Yanlış politikaları nedeniyle 6 bin insan öldü. Halk da bunu görüyor. Şehirler yıkıldı, yakıldı. İnsanlar göçe zorlandı. Bu partinin kuruluş amacıyla talepleri arasında fark var. Yanlış politikalarına karşı birleşiyoruz. Düşmanlık üzerine inşa edilmiş bir felsefemiz yok. Hiçbir partinin siyaset anlayışına karşı değiliz" şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.