Yerel Seçimlerin 'gizli Anahtarı' 'muhtarlık'!

Yerel Seçimlerin 'gizli Anahtarı' 'muhtarlık'!

Ali Eyce yazdı; Yerel Seçimlerin 'gizli Anahtarı' 'muhtarlık'!

Yerel seçimlerin ve bu seçimleri kazanabilmenin çeşitli anahtarları vardır.

Örneğin doğru aday tercihi gibi!

Örneğin doğru seçim çalışması gibi!

Örneğin doğru meclis üyeleri adayları gibi!

Örneğin doğru söylem, slogan ve projeler gibi!

Ama en önemli anahtarı ‘Muhtarlık’tır.

Neden derseniz şöyle izah edeyim.

Seçim kanuna göre seçilmiş insanlar tarafından yönetilen bir ülkenin en tabandaki seçilmiş yöneticisi kimdir.

Muhtarlar!

Muhtar dediğimiz yönetici dar alanda, çok zamanda, yaşayarak, konuşarak, dinleyerek birçok insana ulaşılan makam, bir çok insanın da ilk ulaştığı yönetim yeridir.

Muhtarlar, mahallelerindeki bırakın caddeleri, sokakları, evleri tek tek bilirler.

Kaç kişi yaşadığını, ne zamandan beri yaşadığını, nasıl yaşadığını, ne iş yaptığını, nelere ihtiyacı olduğunu vs. bilirler.

İşini iyi yapan muhtar, mahallesindeki insanların soyağacını dahi bilir.

Hal böyle olunca da muhtarlık seçimlerinde muhtarlığı kazanan muhtarın düşüncesi, fikri ve yaptıkları ondan sonra ki sıralamalara seçilerek yönetici olan meclis üyeleri, belediye başkanları, milletvekili ve cumhurbaşkanlarını da direk etkiler.

Bir siyasi parti, kendisi gibi düşüncesinde olan insanların muhtar seçilmesini sağlayabiliyorsa, yönetim merdivenin ilk basamağına çıkmış demektir.

İkinci, üçüncü basamakta da güçlük çekmeyecektir.

İlk basamağı elinde tutamayan siyasi partinin işi ise ikince basamağa, orası da yoksa direk üçüncü basamağa çıkması çok ama çok güç olacaktır.

Bakmayın siz muhtarların siyasi görüşleri olmadığı hikâyeleri anlatmalarına, siyasetin üstünde oldukları iddialarıyla söylemde bulunmalarına.

Seçim öncesi mahallesindeki insanları iyi tanıyan, iyi takip eden, iyi yönlendirebilen muhtarlar, seçimlerin ikinci, üçüncü basamaklarında da oldukça etkileyici gücü ellerinde tutarlar.

50 mahallesi olan bir ilçede, 30 mahallenin muhtarı siyaseten sizin gibi düşünmüyorsa belediye başkanı seçimlerinde veya meclis üyeliği seçimlerinde çoğunluğu elinizde tutmanız neredeyse imkânsız gibidir.

Hiyerarşik olarak şöyle anlatayım.

Muhtarın seçilmesinde çoğunluğun oluşmasını sağlayabiliyorsanız, belediye meclis üyelerinin çoğunluğunun seçilmesinde de çoğunluk oyunu sağlamış oluyorsunuz.

Belediye meclis üyelerinin çoğunluğunun seçilmesine desteğiniz olabiliyorsa, belediye başkanının seçilmesinde de çoğunluk oyunu alınmasını sağlamış oluyorsunuz.

Belediye Başkanının seçilmesine çoğunluğun oluşmasına desteğiniz olabiliyorsa, milletvekillerinin seçilmesinde çoğunluğun oyunu almasını sağlamış oluyorsunuz.

Milletvekillerinin seçilmesinde çoğunluğun oluşmasına desteğiniz olabiliyorsa, Cumhurbaşkanının seçilmesinde de çoğunluğun oyunu almasını sağlamış oluyorsunuz.

Muhtarla iyi geçinmek önemli!

Muhtarını seçtirebilmek ise çok ama çok daha önemli!

5-yeni-muhtarlik-binasi-aciliyor-4.webp

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.