1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Yorgancılar'dan Sanayi 4.0 Açıklaması
Yorgancılar'dan Sanayi 4.0 Açıklaması

Yorgancılar'dan Sanayi 4.0 Açıklaması

Yorgancılar, ekonomik gelişmelere ilişkin çeşitli konularda görüşlerini dile getirdi.

A+A-

İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ekonomik gelişmelere ilişkin çeşitli konularda görüşlerini dile getirdi. Ülke ekonomisinin büyümesine yeniden ivme kazandırmak için sanayi ve üretime odaklanılması gerektiğini ifade eden Yorgancılar, "Sanayi 4.0; ile yeni iş modelleri oluşacak. Türkiye sanayi 4.0 devrimine hazırlanmalı” dedi.

İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar,

ekonomiye ilişkin konularda görüşlerini paylaştı. Yorgancılar, üretim ve yatırım olmadan, kalıcı büyüme sağlanamayacağını belirterek, ülke ekonomisinin büyümesine yeniden ivme kazandırmak için sanayi ve üretime odaklanılması gerektiğini ifade etti. Yorgancılar, “Türkiye’nin istikrarlı büyümesi için daha çok üretmeye, yatırıma sanayileşmeye ihtiyacı var” dedi.

399ac56c-99f0-474b-899d-5a86bc8a4800

Sanayi ve üretime dayanmayan büyümenin kalıcı olamayacağını dile getiren Yorgancılar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

SANAYİ 4.0 OLMAZSA OLMAZIMIZ

“Türkiye sanayi 4.0 devrimine hazırlanmalıdır. Türkiye’ye örnek olacak pilot uygulamanın ilk adımını İzmir’de attık. Dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılan süreç eski sanayi devrimlerinden çok farklı olacak. Etkileri daha büyük olacak ve hızlı bir şekilde tüm insanlara ulaşacak.  Akıllı makine olmadan, Sanayi 4.0 olmaz. Sanayide iş kayıplarımıza baktığımızda makine bakımları ile ilgili sıkıntıların ön planda yer aldığını görüyoruz. Sanayi 4.0’da makine bakım sistemleri her şeyin başında geliyor. Akıllı makineler sayesinde sanayide iş kayıplarının önüne geçerek üretimimizi yüzde 40 artırmak mümkün. Sanayi 4.0; üretimin çevreye etkisini, istihdam ve eğitim politikalarını değiştirecek. Yeni iş modelleri oluşacak. Kitlesel üretimler, kişiye özel bir şekilde gerçekleştirilecek.

İSTİHDAMDA İZMİR DOĞRU ARAÇLARLA DESTEKLENMELİ

2015 yılı için yıllık bazda işsizlik oranları yüzde 10.3 ile son beş yılın en yüksek işsizlik oranına ulaşıldı.  İzmir’de işsizlik yükselişe geçerek yüzde 15’lere ulaştı. İzmir işsizlik oranında ilk 10'da yer alıyor. Kentimizin hızla göç alması, teşvik sistemindeki adaletsizlik ve son olarak Suriyeli mültecilerin etkisi ile  İzmir bu sorunu tek başına aşamaz. Bu nedenle yatırım ve üretim İzmir’de mutlaka doğru araçlarla desteklenmelidir. Ülkemizde geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin çalışma izni ve istihdamlarına yönelik yüzde düzenleme de doğru bir karardır.

TERÖRE KARŞI BİRLEŞTİRİCİ OLMALIYIZ

Teröre karşı birleştirici olmaya ve toplumsal dayanışmaya ihtiyacımız var. Birbirimize sırtımızı dönerek değil, el ele vererek, birbirimizi ötekileştirerek değil, bir olarak, dik durarak, gereken cevabı verirsek, ülkemize sahip çıkabiliriz. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya düşman etme gayreti, dün de vardı bugün de devam ediyor ve yarın da olacaktır. Bu noktada da, hangi görüşte olursa olsun, başta siyasi irade ve kanaat önderleri olmak üzere tüm kesimler sağduyulu, birleştirici ve umut eken, söz ve davranışları ile halkı doğru yönlendirmekle sorumludur. Aksi takdirde, 'tek vatan, tek millet, tek dil ve tek bayrak'tan söz etmemiz mümkün olamayacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.