Yurtdışı'nda Hangi Ülkede Başınızı Belaya Ne Sokar?

Yurtdışı'nda Hangi Ülkede Başınızı Belaya Ne Sokar?

İşte yurt dışına çıktığınızda dikkat etmeniz gerekenler...

Her ülkenin her kültürün kendine özgü gelenek ve batıl inançları mevcuttur. Gittiğiniz ülkenin geleneklerine saygı duymak bir taraftan da komik duruma düşmemek adına ülkelerin hassas olduğu noktaları bilmeniz daha doğru davranmanıza neden olur... İşte yurtdışında yapmanız gerekenler... 

Fransa’da para konusunda çok konuşmamaya dikkat edin! Nerede, hangi pozisyonda çalıştığınızı söyleyin, ama asla maaşınızın miktarını söylemeyin. Burada bu mevzu hakkında konuşmak çok büyük kabalık kabul ediliyor.

Fransa’da esasında dikkat etmekten ziyade zorluk çekeceğiniz bir durumdan daha bahsetmek istiyorum. Fransızlar, İngilizce bilseler dahi konuşmazlar diye yanlış bir kanı bulunmaktadır. Esasen bunun nedeni Fransa’nın yabancı dil eğitiminde o kadar da iyi olmamasıdır.

Yeni Zelanda’ya gidip araba kiralarsanız, trafikte başınıza ne gelirse gelsin asla korna çalmayın. Çünkü bu inanılmaz büyük kabalık kabul ediliyor.

Hindistan’a sevgiliniz ya da eşinizle gittiyseniz pek temas halinde olmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü Hindistan oldukça muhafazakâr bir ülke.  Eşiniz ya da sevgilinize dışarıda sevginizi gösterirken dikkat edin.

Japonya’da bahşiş bırakırsanız arkanızdan garsonun bahşişi geri getirdiğini göreceksiniz. Bunun dışında bu ülkede tanıştığınız birine hemen sarılmayın, çünkü Japonlar sarılmaktan pek hoşlanmazlar.

Meksika eğlenceli insanların ülkesidir. Bu sebeple size pek çok şaka yapılabilir ya da lakap takılabilir. Bunlara alınmayın, siz de mümkünse onlara uyun ve şakalar, espriler yapın.

Norveç’te insanlar dini çok yoğun yaşamıyorlar, hatta çoğu insanın dini inancı bulunmuyor. Bu sebeple Norveçliler'e kilise ya da inançlarıyla ilgili soru sormanız garip ve kaba karşılanabilir.

İngiltere’de paranın mevzu edilmesi inanılmaz kaba bir davranış olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Türk damarınızın azizliğine uğrayıp da insanlara ne iş yaptıklarını ve bu işten ne kadar kazandıklarını kesinlikle sormayınız.

İrlanda’ya gittiğinizde, İrlanda aksanını taklit etmemelisiniz. Aksanlarıyla dalga geçilmesini büyük kabalık kabul ediyorlar. İrlandalılar'ın bir diğer hassas noktası da İngiltere’nin anakara olarak kabul edilmesidir. İrlanda’da arkadaş edinmek istiyorsanız İngiltere’yi anakara olarak kabul ettiğinizi söylememelisiniz.

Almanya’da aman ha doğum gününden önce birinin doğum gününü kutlayayım demeyin. Çünkü bu ülkede doğum gününü gününden evvel kutlanmasının kötü şans getireceğine inanılıyor. Bunun dışında bu ülkede sakın Nazi selamı vermeyin ya da Nazi propagandası sayılan kıyafet ve aksesuar kullanmayın.

Kenyalılar ise nedendir bilinmez onlara ilk isimleriyle seslenmelerinden hiç hoşlanmıyorlar. Ya unvanlarıyla doktor, avukat vs. gibi ya da hanımefendi, beyefendi diye seslenmenizi tavsiye ederim.

Kenya’da ilginçlikler bununla sınırlı değil. Bu ülkede inançlara çok büyük bir bağlılık vardır. Biri inancınızı sorduğunda dalga falan geçmeyin ve ciddi ciddi sorusunu cevaplayın. Bir de sakın kalabalık bir ortamda seks hakkında konuşmayın, bir daha o ortama girme şansınız olmayabilir.

Şili’de görgü kurallarına çok dikkat ediliyor. O nedenle önünüze çıtır çıtır kızarmış patates kızartması dahi gelse mutlaka çatal kullanın.

Singapur adeta bir yasaklar ülkesi. Fakat Singapur’u modern ve tertemiz bir ülke yapan da bu yasaklar aslında. Singapur’da toplu taşıma araçlarında yemek yemenin yasak olması dışında tükürmek, topluma açık alanlarda tuvaletinizi yapmak, sosyal alanlarda sigara içmek, yere çöp atmak, evcil hayvanınızı umumi alanlara sokmak ve kuş beslemek de ülkedeki yasaklardan birkaçı.

Amerika’da bir restorana gittiğinizde bahşiş bırakmadan çıkmayın. Bahşiş bırakmadan çıkarsanız arkanızdan pek hoş bakılmaz. Zaten çoğu restoran adisyona bahşişi de ekliyor.

İtalya’da kapuçinoyu sabah saatlerinde içebilirsiniz. Çünkü İtalya’da kapuçino sabah içilen bir içecektir. Bu nedenle akşam saat 5 gibi bir restorana gidip de kapuçino sipariş etmeyin.

Macaristan’da kadeh tokuşturmamaya dikkat edin. Bağımsızlık Savaşı zamanında Macar generallerini idam eden Avusturalyalılar zaferlerini kutlamak için günlerce bira bardaklarını tokuşturmuşlar. Bu nedenle işte o zaman Macarlar bir daha kadeh tokuşturmamaya yemin etmişler.

Çin’e giderseniz şayet saat ya da şemsiye hediye etmeyin. Çünkü Çince ‘saat’ kelimesi ‘ölüm’ kelimesini çağrıştırmakta ve şemsiyenin de kısmetleri kapatacağına inanılmaktadır.

Ukrayna’da bir arkadaş edinirseniz aman ha ona bir buket çiçek yollamayın. Çünkü buket çiçek hatta iki gül yan yana dahi olsa bu mezarlıkları hatırlatmaktadır ve nazik bir davranış olarak görülmemektedir. İlla çiçek vermek istiyorum diyorsanız bir tane gül ideal olabilir.a

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.