Aysel Ateş Abdullazade

Aysel Ateş Abdullazade

ZAMlar ülkesi

Merhaba değerli Medya Ege okuyucularım!

Şimdi anlatacağım konu hepimizi ilgilendiriyor. Fakat mutfakta bir ömür geçiren kadınlar için oldukça acıtan bir durum. Erkekler mutfağı pek sevmez, bilirsiniz, alışverişi de sevmezler. Ben parayı vereyim, sen istediğini yap, evin ihtiyacını gör diyor çoğu ailede erkekler. Bazen de erkeklerin aldığı market ve pazar ürünlerini beğenmeyiz. Yani çoğunlukla ya pahalı gereksiz, yada çokça gereksiz ihtiyaç listesi çıkarırlar kendilerinden. Veya istediğin markadan almazlar, daha pahalı marka çoğu erkeğe göre daha kalitelidir, ama öyle değil işte.

Neyse gelelim esas konuya.

ZAM konusuna...

Türkiye'de yaşamadan önce Türkiyelilerin iyi maaş aldıklarını ve çoğu şeylerin burada daha uygun olduğu kanaatindeydim. Oysa mevzu başka imiş. Davulun sesi uzaktan hoş geliyormuş. Dört senedir Türkiye’de yaşıyorum. Yiyorum, içiyorum, giyiniyorum, pişiriyorum ve tabi ki de üretiyorum. Ama benim ürettiğim ile tükettiklerim ters orantılı. Aslında çok kaliteli ve toplum için faydalı birikimlerim var. Fakat insan, ürettiğinden çok tüketiyor. Bir de her ay her şeye zam gelirse, ters değil, çapraz orantılı yaşıyorsun.

Asgari ücret 2825TL.

5L sıvı yağ 70TL

5kg şeker 25TL

1kg tereyağı 60TL

1kg et 95TL

5kg pirinç 30TL

Ve daha çok uzatabilirim listeyi...

Bir ev ne istemiyor ki?

Peki her seferinde aylık market alışverişinde gelen zamlara ne demeli?! Zaten 100TL ad olarak kalmış. Sıvı yağ ve şeker (5kg) 100TL'ye mal oluyor. Onun da kalitesi şüphe altında tabi. Asgari ücret ile geçinen aileleri düşünmeyen bu devlet ne düşünüyor acaba? Her hafta gelen zamlar, pahalı market ürünleri, okul zamanı zorlanan veliler, artan ulaşım fiyatları ile bu milleti ne hale getirdiklerinin farkında değiller sanırım.

Ne kadar aç insan var bu ülkede. Çocuğunu okula gönderemeyen, evine kuru ekmekten başka bir şey girmeyen, kirasını ödeyemeyen, tenceresinde et pişmeyen aileler...

Kim düşünecek onları? Kim yardımcı olacak? Kim karnını doyuracak, üstünü giydirecek? Devlet baba neden bunları düşünmüyor? Zam, bu ülkenin ikinci adı oldu. Her gün, her şeye zam gelir mi yahu? Bugün aldığımız bir ürün bir sonraki hafta en az 1TL zamlanıyor. Ne olacak halimiz, nasıl yaşayacağız?

Devlet baba, sana sesleniyorum. Lütfen milletine sahip çık! Bu ülkede okul çantası olmadığı için okula gidemeyen yavruların, gözü et reyonunda kalan annelerin, evine dolu bir poşet ile gelemeyen babaların, kardeşlerin hakkını savun, hakkını geri ver. Sustukça geriye gidiyoruz, sustukça daha çok tükeniyoruz...

Bu millet ya ayağa kalkacak, yada ayakta kalacak...

Önceki ve Sonraki Yazılar