Zeytincilik sektörü Hasan Köşklü için bir araya geldi

Zeytincilik sektörü Hasan Köşklü için bir araya geldi

22 Nisan'da geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Zeytincilik Sektörünün duayen isimlerinden Hasan Köşklü Memleketi Aydın'da anısına düzenlenen "Ortak Akıl ve Güç Birliği Toplantısı"nda anıldı.

Köşklü, Zeytindostu Derneği tarafından bugüne kadar 14 kez düzenlenen Ortak Akıl ve Güç Birliği Toplantıları'na Moderatörlük görevini üstleniyordu.  Aydın Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda düzenlenen 15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı Hasan Köşklü anısına gerçekleştirildi. Toplantı zaman zaman duygusal anlara sahne oldu.

Zeytindostu Derneği'nin organize ettiği, Aydın Ticaret Borsası ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nin işbirliğinde, Polat Makine, Akhisar Ticaret Borsası ve Armin Çevre sponsorluğunda düzenlenen 15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı'na Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Geçmiş Dönem Başkanı Ali Nedim Güreli ve Hasan Köşklü dostları katıldı.


Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, 15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı'nın diğer 14 ortak akıl toplantısından daha farklı bir anlam taşıdığını dile getirdi. Çetin, "Bu toplantımız manevi yönü daha ağır basan bir toplantı. Derneğimizin kurucularından, Ortak akıl toplantılarının fikir babası ve moderatörü, herkes tarafından sevilen ve herkesin takdirini kazanmış örnek bir insan, bilgisiyle, duruşuyla tam bir beyefendi, Aydın'ın efelerinden "Tekeli İsmail Efenin" torunu, şahsım adına tanımaktan onur duyduğum 5 an önce elim bir trafik kazası sonucu aramızdan zamansız ayrılan hepimizin Ağabeyi Hasan Köşklü'yü tüm Zeytindostu camiası adına bir kez daha hasretle, rahmetle ve minnetle anıyorum" dedi.

Aydın zeytin ve zeytinyağı üretiminde lider il


Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın'ın zeytin ve zeytinyağı üretiminde Türkiye'de lider ülke olduğunu, organik zeytin ve zeytinyağı üretiminde de önemli merkezlerden biri olduklarını, zeytin ve zeytinyağının hak ettiği değere ulaşması için çalışma yapacaklarını, sağlıklı nesiller için gıdanın stratejik öneme sahip olduğunu dile getirdi.


15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı'nda konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, "Zeytin ve zeytinyağı sektörümüze büyük emeği geçmiş, sektörümüzün duayen isimlerinden, Sivil Toplum Kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulunan, Birliğimiz eski Yönetim Kurulu Üyesi Dostum, Komşum Hasan Köşklü’yü de saygı ve rahmetle anıyorum" dedi.


Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu olarak; öncelikli hedeflerinden birisinin üretim bölgelerinde üreticisinden tüccarına, sanayicisinden ihracatçısına kadar tüm sektör paydaşlarımız ile bir araya gelip, sorunlarını dinlemek ve sektörde güç birliği oluşturarak çözüm yollarını hayata geçirmek olduğunu dile getiren Er, zeytinyağı üreticisine ödenen primin diğer yağlık ürünlerde olduğu gibi tane zeytine de prim verilmesini beklediklerini kaydetti. Er, "Bu kapsamda, Sofralık zeytine 0,50 TL, zeytinyağına ise 2,5 TL düzeyinde destek sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz.Sofralık zeytine prim desteği sağlandığı takdirde, üretilen miktarın tamamı kayıt altına alınabilecektir" diye konuştu.


İhracatta ihtiyaç duyulan ve yurtdışında talebi yüksek olan özellikle Tekir, Domat, Memecik, Kalamata gibi iri taneli zeytin çeşitlerinin dikim ve üretiminin teşvik edilmesinin ihracatımızı olumlu katkı sağlayacağı görüşünü dile getiren Er, şöyle devam etti: "Yaşlı ağaçların budama yöntemi ile gençleştirilmesi ve mümkün olan yerlerde sulama, gübreleme gibi verimi arttırma amaçlı projeler hazırlanıp, hayata geçirilmelidir. İspanya 330 milyon ağaçla 1 milyon 500 bin ton yağ üretirken, biz 170 bin ağaçla 200 bin ton zeytinyağı üretiyoruz. Verimliliğimizi arttırmalıyız."


Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, zeytincilik sektörünün duayen ismi Hasan Köşklü anısına düzenlenen Ortak Akıl Toplantısına evsahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat ise, tane zeytine prim talebinde belli noktaya gelindiğini, kısa sürede sonuca ulaşmayı beklediklerini kaydetti. Hasan Köşklü'nün ağabeyi Nuri Köşklü, Köşklü ailesi adına organizasyon için teşekkür etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.